Jak znaleźć idealną motykę?

Kategoria: Blog

motyka

Motyka to najprawdopodobniej najprostsze, a jednocześnie najbardziej przydatne narzędzie ogrodnicze, jakie znajduje się w niemal każdym domu czy ogródku działkowym. Chyba nikt nie wyobraża sobie bez niej pracy przy roślinach. Jej głównym przeznaczeniem jest usuwanie chwastów i okopywanie roślin. Już od czasów neolitu służyła rolnikom w codziennych pracach polowych.

Motyka jest stosunkowo prosta i bardzo uniwersalna, ale współcześnie producenci oferujący narzędzia ogrodowe mają w swoim asortymencie bardzo wiele różnych rodzajów motyk, które można dostosowywać do specyfiki wykonywanych prac.

Motyka — uniwersalne narzędzie do prac ogrodowych

Konstrukcja motyki jest banalnie prosta. Składa się z trzonka, najczęściej drewnianego (chociaż coraz częściej można spotkać również trzonki aluminiowe i stalowe), na którym osadzone jest stalowe ostrze. Motyki możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: motyki klasyczne i motyki ogrodnicze. Oba rodzaje są wykorzystywane do podobnych prac, różnią się jednak przeznaczeniem.

  • Motyki klasyczne cechują się długim trzonkiem. Używane są na większych przestrzeniach i służą do okopania lub spulchniania gleby.

  • Motyki ogrodnicze są znacznie mniejsze od motyk klasycznych. Stosowane są na mniej rozległych terenach. Ten rodzaj narzędzi wykorzystywany jest głównie w małych ogródkach, na rabatach kwiatowych, na uprawach balkonowych czy też w domowych doniczkach. Z uwagi na swój mały rozmiar nie nadają się do pracy przy dużych uprawach rolnych.

Obecnie możemy znaleźć bardzo wiele różnych motyk, które różnią się między sobą zarówno głowicą, jak i trzonkiem. Z uwagi na ten fakt, warto zadbać o wybór właściwego modelu, który umożliwi nam łatwą i przyjemną pracę przy uprawie roślin. Małe i wąskie głowice są idealne do użytkowania na małych powierzchniach. Stosowane są do rozpulchniania i rozdrabniania gleby. Znane są też tzw. motyki duńskie, których głównym przeznaczeniem jest usuwanie mchu. Och ostrze pozwala na skuteczne usuwanie chwastów, eliminację niechcianego much i jednoczesne spulchnianie gleby.

W przypadku trzonków najczęściej mamy do czynienia z drewnianymi. Najczęściej wykonane są z dobrej jakości drewna. Dodatkowo muszą być zaimpregnowane, dzięki czemu przetrwają nawet bardzo intensywne użytkowanie w trudnych warunkach. Trzonki aluminiowe są nowoczesne, wytrzymałe na nacisk i bardzo lekkie.

pinit-fg-en-rect-gray-20