Kalendarz prac ogrodowych 2021

Kategoria: Blog

rok 2021

Ze względu na klimat panujący w Polsce każda pora roku, a nawet poszczególny miesiąc rządzi się swoimi prawami w zakresie prac ogrodowych. Rodzima flora wymaga innych zabiegów w porze wiosenno-letniej, a innych w jesienno-zimowej. Aby zadbać o swój ogród w zgodzie z panującą aurą pogodową i okresem uśpienia oraz intensywnej wegetacji roślin, warto wszelkie czynności dostosować do kalendarza prac ogrodowych. Przygotowaliśmy dla Państwa spis ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w podziale na miesiące.

Styczeń

Styczeń to miesiąc zimowy. Ze statystyki klimatologicznej wynika, iż jest to najbardziej zimny i śnieżny miesiąc w całym roku. W związku z tym styczniowe prace w ogrodzie powinny sprowadzać się do usuwania nadmiaru pokrywy śnieżnej z gałęzi drzew i krzewów. W związku z niewielką ilością obowiązków ogrodniczych jest to doskonały czas do dokonanie przeglądu swoich narzędzi i przygotowanie ich do nadchodzącego sezonu intensywnych prac w ogrodzie. Sprawdźcie Państwo czy grabie, łopaty, taczka, szpadel i motyki nie są uszkodzone. Jeśli czegoś brakuje uzupełnijcie swój składzik z narzędziami ogrodniczymi.

Luty

W tym miesiącu można zacząć już przycinanie drzew oraz krzewów owocowych.

Marzec

Jeśli w swoim ogrodzie posiadają Państwo żywopłot z cisu lub bukszpanu, marzec to idealny moment na strzyżenie. Polecamy także rozpoczęcie prac związanych z uporządkowaniem liści, suchych patyków i traw w ogrodzie.

Kwiecień

Kwiecień to miesiąc odpowiedni na sadzenie nowych krzewów i drzew. Warto także po raz pierwszy w sezonie skosić trawnik.

Maj

Aby cieszyć się zadbanym trawnikiem warto kosić go regularnie co tydzień. Optymalna wysokość to około 4 cm. Maj to także czas rozkwitu większości drzew owocowych oraz kwiatów, takich jak aksamitki, fuksje, pelargonie czy petunie. Warto zatem dbać o rabaty i często je odchwaszczać.

Czerwiec

W drugiej połowie czerwca należy ponownie przystrzyc żywopłoty zarówno iglaste, jak i te liściaste. Jeśli w swoim ogrodzie posiadają Państwo oczko wodne zaleca się usunięcie z niego mułu, glonów i redukcję roślinności wodnej.

Lipiec

Lipiec jest z reguły najcieplejszym miesiącem w roku. To doskonały czas na nawożenie różnego rodzaju roślin: kwiatów, drzew oraz krzewów.

Sierpień

Początek sierpnia to wciąż pełnia lata. W tym miesiącu dobrze zająć się sadzeniem krzewów i drzew iglastych, a także zimnozielonych roślin liściastych. W sierpniu można także przycinać drzewa i krzewy.

Wrzesień

Wrzesień to miesiąc rozkwitu wrzosu. Jest to także doskonały moment na założenie nowego trawnika oraz sadzenie drzew i krzewów.

Październik

Październik to intensywny czas przygotowań do sezonu zimowego. W tym miesiącu po raz ostatni należy skosić trawnik i zagrabić wszystkie liście i patyki w ogrodzie. Warto zabezpieczyć oczko wodne specjalną siatką.

Listopad

W tym miesiącu należy dokładnie usunąć resztki liści z ogrodu i trawnika oraz spuścić wodę z węży i rur ogrodowych przed nadchodzącymi mrozami.

Grudzień

Grudzień to idealny miesiąc na przycinanie drzew iglastych.

pinit-fg-en-rect-gray-20