Sadzenie i przesadzanie roślin – o czym należy pamiętać? 

Kategoria: Blog

Przesadzanie roslin

Rośliny to wspaniali towarzysze naszego życia. Lubimy się nimi otaczać zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach naszych domów. Zieleń działa na nas uspokajająco i wyciszająco. Z badań wynika, że kolor zielony daje nam poczucie harmonii i pomaga nam się zrelaksować. To dlatego większość ludzi najbardziej lubi spędzać wolny czas w zielonym otoczeniu (np. w lesie, ogrodzie albo nad jeziorem). Wielką zaletą roślin jest także ich zdolność oczyszczania powietrza z niebezpiecznych dla naszego zdrowia gazów, pyłów zawieszonych i trujących substancji lotnych uwalnianych między innymi z mebli, izolacji, tapet, dywanów czy klejów. Rośliny w domu to skuteczne zielone filtry, które sprawiają, że jesteśmy zdrowsi zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Aby rośliny mogły zdrowo się rozwijać i cieszyć nas swoją bujną zielenią przez cały rok, musimy im jednak zapewnić odpowiednie warunki. Ważne jest właściwe nasłonecznienie, podlewanie, odżywianie, a także sadzenie i przesadzanie. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, jak powinno się prawidłowo sadzić i przesadzać rośliny!

Sadzenie roślin krok po kroku

Aby prawidłowo posadzić rośliny w naszym przydomowym ogrodzie, musimy się przede wszystkim wyposażyć w odpowiednie narzędzia ogrodnicze. Potrzebna będzie łopata, szpadel, motyczka i pazurki. Przed przystąpieniem do sadzenia musimy przygotować podłoże. Zaczynamy od dokładnego odchwaszczenia wybranego miejsca, a następnie wykopujemy odpowiedniej wielkości dół. Jego średnica powinna być około dwóch razy większa od średnicy bryły korzeniowej sadzonej rośliny. Do tak przygotowanego dołu wsypujemy specjalne podłoże organiczne zatrzymujące wodę i cenne składniki odżywcze, dzięki czemu nawet w okresach suszy roślina będzie miała zapewnione dobre warunki do wzrostu. Musimy teraz wyjąć sadzoną roślinę z doniczki. Aby nie uszkodzić jej korzeni, najlepiej jest wsadzić ją razem z doniczką na chwilę do wiadra wypełnionego wodą. Kiedy zaobserwujemy, że z doniczki nie wydobywają się już bąbelki powietrza, możemy wyjąć ją z wody i delikatnie wyjąć z niej bryłę korzeniową. Tak przygotowaną roślinę umieszczamy we wcześniej przygotowanym dołku i przysypujemy ziemią na wysokość, w jakiej rosła ona w doniczce. Dobrze ubijamy glebę wokół posadzonej rośliny, a następnie obficie ją podlewamy.

Przesadzanie roślin krok po kroku

Przesadzanie roślin domowych to nieodłączny element właściwej pielęgnacji. Nie należy tego robić zaraz po zakupie rośliny. Nowa roślinka powinna zadomowić się i przyzwyczaić do nowych warunków, dlatego z pierwszym przesadzaniem należy poczekać przynajmniej rok. Zabierając się do przesadzania, trzeba przede wszystkim dobrać odpowiedni rozmiar nowej doniczki. Jej średnica powinna być większa od średnicy starej doniczki o około 5 do 10 cm. Wybierajmy doniczki, które mają w spodzie dziurki służące do odprowadzania ewentualnego nadmiaru wody. Dzięki temu system korzeniowy nie będzie stał w wodzie i nie rozwiną się w nim niebezpieczne dla zdrowia rośliny grzyby i pleśnie. Na dno nowej doniczki wsypujemy warstwę drenażu, czyli kruszywa, które zabezpieczy korzenie przed stojącą wodą i zapewni im odpowiednią cyrkulację powietrza. Następnie wsypujemy do niej odpowiedni rodzaj ziemi. Najlepiej zakupić podłoże dopasowane do potrzeb przesadzanej przez nas rośliny. Delikatnie wyjmujemy przesadzaną roślinę ze starej doniczki i wsadzamy ją do nowego podłoża. Pamiętajmy, aby nie wsadzać jej za głęboko! Roślina musi znajdować się po przesadzeniu na tym samym poziomie, co w poprzedniej donicy. Glebę odpowiednio ubijamy, a następnie podlewamy roślinę. Pierwsze nawożenie możemy wykonać po około 30 dniach od przesadzenia.

 

pinit-fg-en-rect-gray-20