Podział narzędzi ogrodniczych

Kategoria: Blog

narzędzia ogrodnicze

Każdy, nawet najmniejszy ogród czy działka, wymaga nieco wysiłku włożonego w uprawę roślin. Ułatwieniem są narzędzia ogrodnicze, które sprawiają, że praca w ogrodzie jest mniej czasochłonna i męcząca, a bardziej wydajna.

Rodzajów narzędzi ogrodniczych jest wiele. Praktycznie każda czynność pielęgnacyjna i związana z przygotowaniem gleby może być wykonana z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na narzędziach ręcznych, które stanowią niezbędne minimum w pielęgnacji każdego ogrodu, działki, a także upraw rolniczych.

Podstawowe narzędzia do uprawy ogrodów i działek. Wybrane przykłady

  • Szpadel. To podstawowe narzędzie do uprawy gleby. Pozwala na wykonywanie takich czynności jak m.in. przekopywanie ziemi, kopanie dołków, odcinanie zagonów itd. Szpadel składa się z solidnego trzonu i utwardzonej blachownicy. Jest to narzędzie bardzo często używane w ogrodzie, dlatego warto wybrać produkt wysokiej jakości, wykonany z trwałych i wytrzymałych materiałów (najlepiej metalu). Dzięki temu będziemy mieć pewność, że będzie nam służyć przez długi czas. Szczególnym rodzajem szpadla jest szpadel drenarski.
  • Łopata. Kolejne niezbędne narzędzie ręczne, które przeznaczone jest przede wszystkim do załadunku (chociaż niekiedy spełnia podobne funkcje co szpadel).
  • Widły. Kojarzą nam się przede wszystkim z pracami rolnymi, ale w ogrodzie i na działce również się przydadzą. Rodzajów wideł jest wiele. Niektóre typu nadają się do przekopywania cięższych gleb, napowietrzania trawnika, inne doskonale posłużą do załadunku lub odsiewania chwastów z podłoża.
  • Motyki. Na pozór ich budowa jest prosta, jednak tak naprawdę istnieje dość szeroki wybór motyk, np. trójzębnych, trapezowych, prostokątnych itd. Służą przede wszystkim do spulchniania gleby, rozbijania brył, kopania dołków. Przydadzą się też podczas odchwaszczania upraw. Szczególnym rodzajem motyki są haczki.
  • Grabie. Pozwalają na sprawne usunięcie liści i innych zanieczyszczeń z powierzchni ogrodu. Przydadzą się też przy wyrównywaniu i rozbijaniu przekopanego podłoża. Również zaliczane są do podstawowych narzędzi ogrodniczych, dlatego też występują w różnych wariantach.
  • Spulchniacze. Narzędzie ogrodowe wykorzystywane do spulchniania i napowietrzania podłoża.
  • Kultywatory. Narzędzia dostępne w wersji podstawowej oraz o nieco bardziej zaawansowanej budowie. Pozwalają na uprawę podłoża między rzędami roślin.
  • Taczka ogrodnicza. Bez taczek praca w ogrodach, szczególnie tych większych, byłaby naprawdę męcząca. Służą do przewożenia różnorodnych materiałów jak np. kompost, liście, ściółka itd. Pozwalają znacząco ograniczyć wysiłek i przetransportować za jednym razem jak największe ilości załadunku.
  • Pikownik ogrodniczy. To po prostu kołek, który używany jest do sadzenia roślin (pikowania). Pikowniki dostępne są w różnej średnicy.
  • Konewka. Przenośny zbiornik na wodę, umożliwiający wygodne podlewanie roślin.
pinit-fg-en-rect-gray-20