Czym nie można palić w piecu typu koza?

Kategoria: Blog

piec koza opał

Koza to bardzo popularny rodzaj pieca, który stosowany jest w wielu mieszkaniach jako dodatkowe źródło ciepła lub alternatywa dla tradycyjnych kominków. Do palenia w piecach tego rodzaju wykorzystuje się przede wszystkim drewno. Jeśli chcemy wybrać piec koza do swojego domu, warto dowiedzieć się, po jakie gatunki drewna najlepiej sięgnąć, a jakich należy unikać.

Czym nie należy palić w piecu typu koza?

W piecu kozie nie powinno się palić drewnem iglastym, które nie za bardzo nadaje się do tego ze względu na dużą zawartość żywicy. Dodatkowo pali się bardzo szybko, mocno przy tym skrzy i emituje sporo substancji smolistych, które następnie osadzają się na ściankach kozy, a także szybie i w kominie. Jeśli posiadamy niewielkie ilości drewna iglastego, nie powinniśmy się ich pozbywać. Suche gałązki i drewienka mogą być z powodzeniem użyte jako rozpałka.

Co więcej, nigdy nie powinniśmy wkładać do pieca kozy drewna, które nie zostało odpowiednio wysuszone. Wilgotność drewna opałowego nie powinna wynosić mniej niż 20% (maksymalnie 25%). Kwestię wilgotności warto skontrolować jeszcze przed zakupem drewna. Niektóre gatunki potrzebują nawet kilku lat, aby całkowicie wyschnąć (np. drewno dębowe).

Do rodzajów drewna, które wykazuje najgorsze właściwości pod względem palenia w piecu kozie zaliczamy m.in. topolę, wierzbę, kasztan, olchę, osikę. Decyduje o tym kilka podstawowych kwestii, takich jak m.in. grubość kory (im grubsza kora, tym gorsze właściwości opałowe).

Czym warto palić w piecu kozie?

Powyżej zostało wymienionych wiele gatunków drewna, które nie powinny być wykorzystywane do opalania w piecu kozie ze względu na niską wydajność. Na szczęście istnieje wiele rodzajów drewna, które świetnie się do tego nadają. Producenci pieców typu koza zwykle dzielą się informacjami dotyczącymi prawidłowego opalania oraz właściwego doboru gatunków drzew, z których pozyskiwane jest drewno na opał.

Drewno do palenia w kozie powinno być przede wszystkim solidnie wysuszone. Sprawdzą się również takie gatunki, które są pokryte bardzo cienką warstwą kory. Warto więc sięgnąć po różnorodne szczepy drewna z drzew owocowych, a także pochodzące z drzew takich jak m.in. grab, jesion, buk, głóg czy orzech.

pinit-fg-en-rect-gray-20