Spulchnianie gleby w ogrodzie

Kategoria: Blog

Spulchnianie gleby

Gleba jest pełna życia. W niewielkim fragmencie ziemi egzystują miliony niewidocznych gołym okiem mikroorganizmów. Oprócz tego żyją w niej inne zwierzęta, np. dżdżownice. Większość z nich jest przyjazna zarówno dla gleby, jak i naszych upraw. Do ich zadań należy m.in. trawienie resztek roślin i przetwarzanie ich na humus, czyli próchnicę. Aby życie w glebie mogło się rozwijać, podobnie jak nasze rośliny, niezbędne jest odpowiednie dostarczanie tlenu. Nad ziemią tlenu jest oczywiście pod dostatkiem, ale dostęp powietrza do gleby może być utrudniony. Z tego też powodu niezbędne jest regularne spulchnianie gleby w ogrodzie. Wykorzystując odpowiednie narzędzia ogrodnicze, możemy w skuteczny i ekologiczny sposób spulchnić glebę, przyczyniając się do prawidłowego wzrostu roślin.

Jak prawidłowo przekopywać glebę?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że nie należy przekopywać gleby zbyt głęboko. Jest to zabieg szczególnie niekorzystny w przypadku ciężkiej gleby. Ciężką i gliniastą glebę przekopujemy z 15-20 cm warstwą piasku zmieszanego z mieloną korą i kompostem. Dzięki temu zapewnimy roślinom możliwie najlepsze warunki rozwoju.

W ogrodach ekologicznych proces spulchniania gleby polega jedynie na delikatnym przekopaniu wierzchniej warstwy. Wystarczy wykorzystać do tego np. widły. Widły pozwolą na bardzo delikatne przekopanie gleby, a jednocześnie dość efektywnie pozwolą ją napowietrzyć. Glebę lekką i jałową użyźniamy, mieszając ją z gliną i przerobionym kompostem lub obornikiem.

W przypadku większych przestrzeni i cięższej gleby warto wykorzystać specjalne spulchniacze. Spulchniacze okazują się bardzo przydatne, jednak jeśli nie posiadamy ich wśród swoich ogrodowych przyrządów, możemy zastosować zwykły szpadel.

Warto dodać przy tym, że większość ogrodników, którzy przygotowują glebę, zwykle muszą zmierzyć się również z chwastami. Najlepiej jest oczywiście przekopać całe podłoże, usuwając całą niepożądaną roślinność. Dzięki temu skutecznie pozbędziemy się wszystkich kłączy perzu czy korzeni. Co więcej, nie musimy w ten sposób sięgać po żadne szkodliwe chemikalia. Niestety ta forma jest dość czasochłonna i wymagająca wysiłku. Stosując odpowiednie narzędzia, ogrodnicze może sobie nieco ułatwić sprawę.

pinit-fg-en-rect-gray-20