Poradnik początkującego ogrodnika, czyli jakich narzędzi potrzebujemy, kiedy zakładamy ogród

Kategoria: Blog

narzędzia ogrodnicze

Piękny i zadbany ogród jest wizytówką każdego domu. Wypielęgnowany zielony teren wokół domu sprawia, że budynek prezentuje się o wiele atrakcyjniej. To także idealne miejsce, w którym można wypocząć po męczącym dniu, zrelaksować się podczas upałów, pobawić się z dziećmi albo poleżeć na zielonej trawie. Kontakt z naturą jest bardzo istotny dla każdego człowieka, gdyż pomaga nam odzyskać równowagę i spokój, między innymi dlatego warto dbać o swój kawałek zieleni. Ale jak zabrać się do zakładania ogrodu? Czy wystarczą dobre chęci i sadzonki wymarzonych roślin? Do zakładania ogrodu, a także jego późniejszej uprawy i pielęgnacji niezbędne są odpowiednie narzędzia ogrodnicze, które ułatwią i usprawnią naszą pracę.

Jakie narzędzia są potrzebne w ogrodzie?

Właściciel ogrodu powinien dysponować kilkoma podstawowymi narzędziami, które sprawia, że praca będzie szła szybko i stanie się prawdziwą przyjemnością. Oto kilka podstawowych narzędzi służących do wykonywania różnych prac ogrodowych:

1. Szpadel

Zakładając ogród, trzeba najpierw odpowiednio przygotować grunt. Narzędzia te są wykorzystywane także później (w już istniejącym ogrodzie) za każdym razem, gdy zachodzi potrzeba przekopania gleby, wykopania rowu, czy dołu. Idealnym narzędziem do tego celu jest szpadel z metalowym trzonkiem. To mocne i niezawodne narzędzie. Do wykopywania dołów pod sadzonki drzew albo krzaków najlepszy będzie szpadel szkółkarski, którego długa i wąska budowa powoduje, że za jednym wbiciem możemy wykopać solidny dół.

2. Grabie

Grabie z metalowym lub drewnianym trzonkiem to niezbędne narzędzie w każdym ogrodzie. Dzięki nim sadzenie roślin jest łatwiejsze, można też pielęgnować nimi trawnik i dbać o utrzymanie porządku w ogrodzie.

3. Pazurki ogrodnicze do spulchniania gleby

To niewielkie narzędzie ogrodowe służy do efektywnego spulchniania i napowietrzania gleby. Zaleca się ich użycie przed każdym sadzeniem roślin.

4. Łopatki do sadzenia kwiatów

Łopatki o różnej szerokości to idealne narzędzia do sadzenia kwiatów. Znacznie ułatwiają i przyspieszają kopanie w ziemi, dzięki czemu można przygotować dołki odpowiedniej głębokości do posadzenia roślin ozdobnych lub warzyw.

5. Sekator

W żadnym ogrodzie nie może zabraknąć sekatorów w różnych rozmiarach. Te większe i potężniejsze będą idealnym narzędziem, które możemy wykorzystać do przycinania nawet grubych gałęzi, mniejsze sprawdzą się do przycinania tych cieńszych.

6. Nóż do darni

Idealne narzędzie, dzięki któremu darnina nie będzie wrastała w krawężnik. W miejscach, gdzie zaczyna w niego wrastać, wystarczy podciąć ją specjalnym nożem do darni w kształcie półksiężyca.

7. Pikownik ogrodniczy

Małe narzędzie służące do szybkiego wykonywania niewielkich dołków w ziemi. Dzięki niemu można sprawnie zasadzić różne sadzonki kwiatów albo krzewów.

8. Kultywator

Idealne narzędzie ułatwiające przygotowanie gruntu pod wysiew nasion. Sprawdza się także w pielęgnacji rabat, gdyż efektywnie spulchnia i napowietrza glebę, co ułatwia dostęp do wody i tlenu korzeniom rosnących na nich roślin.

9. Taczka

Taczka ogrodnicza ułatwi transport ziemi, sadzonek krzewów i drzew, a także wszelkie prace porządkowe w ogrodzie.

pinit-fg-en-rect-gray-20