Narzędzia przydatne do pielęgnacji trawnika

Kategoria: Blog

grabie

Wydawać się może, że trawa nie jest zbyt wymagającą rośliną — wystarczy ją zasiać i od czasu do czasu skosić. Jeśli jednak zależy nam na naprawdę atrakcyjnym wyglądzie trawnika, powinniśmy poświęcić mu nieco czasu i uwagi.

Zadbany, ładnie prezentujący się trawnik wymaga odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji. Producenci narzędzi ogrodowych oferują nam wiele ciekawych narzędzi, które mogą nam tę pracę znacznie ułatwić. Są to m.in. kosiarka, wertykulator czy aerator.

Kosiarka

Podstawowym narzędziem do pielęgnacji trawnika jest oczywiście kosiarka. Rodzaj kosiarki zależy od kilku czynników, a najważniejszym z nich jest wielkość trawnika. Jeśli trawnik jest mały, czyli do ok. 300 m2, wystarczy ręczna kosiarka bębnowa. Cechuje się ona licznymi zaletami, m.in. jest bardzo cicha, ponieważ nie posiada silnika. Dodatkowo bardzo dokładnie kosi darń. Źdźbła trawy są przycinane niczym nożycami, dlatego też powierzchnia cięcia jest idealnie równa. Trawa może być koszona na wysokości zaledwie 1,2 cm. W przypadku nieco większych trawników, do 500 m2, przeznaczone są kosiarki elektryczne. Są one bardzo lekkie, poręczne i w miarę ciche. Ogranicza je jednak kabel, z którym trudno kosi się między drzewami i krzewami. Ich wadą jest też niewielka szerokość koszenia.

W dużych ogrodach najlepiej sprawdzają się kosiarki spalinowe, które zapewniają dużą szerokość roboczą. Niektóre modele wyposażone są w specjalny kosz, a także funkcję mielenia zebranego pokosu. Najwygodniejsze w obsłudze są kosiarki z napędem na koła, które z łatwością przemieszczają się po trawniku bez większego wysiłku. Są one polecane szczególnie do rozległych i nierównych powierzchni.

Inne narzędzia do pielęgnacji trawników

Do innych narzędzi do pielęgnacji trawników zaliczamy m.in. wertykulator. Dzięki niemu możemy z łatwością ciąć darń. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych wertykulatorem usuwane są też mech i zbite, martwe źdźbła trawy. Trawa poddana wertykulacji znacznie lepiej rośnie. Do pielęgnacji trawnika przyda się również podkaszarka, która pozwala na koszenie trawy w trudno dostępnych miejscach, np. na niewielkich skarpach, między drzewami, na nierównym terenie. Żaden ogrodnik, dbający o swój trawnik, nie zapomni też o nożycach do podcinania trawy.

pinit-fg-en-rect-gray-20