Różnice między łopatą, szpadlem i szuflą

Kategoria: Blog

szpadlem i szuflą

Istnieje spora grupa narzędzi, które są do siebie dość podobne, mają jednak odmienne przeznaczenie. Taka sytuacja dotyczy np. różnych rodzajów grabi, które przydają się do zupełnie innych zastosowań. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o często mylone ze sobą łopaty, szpadle i szufle. Wszystkie one mają z pozoru dość podobny kształt, składają się z główki o zbliżonym wyglądzie i często identycznej rączki. Jednak, choć teoretycznie w wielu sytuacjach awaryjnych mogli byśmy użyć ich zamiennie, to praca nie była by ani szybka ani łatwa. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, czym różnią się od siebie łopaty, szpadle i szufle.

 

Łopata

Łopata to narzędzie, które jest przeznaczone do przemieszczania materiału sypkiego. Składa się z rączki i dość szerokiej główki. Jest ona zwykle płaska i ma równy rant. Boki główki są zwykle podniesione w górę, w wielu przypadkach także dodatkowo wyprofilowane. Taka konstrukcja ma służyć temu, by nabierany szuflą materiał nie wysypywał się bokami ani tylną częścią główki. Przy pomocy szufli możemy przesypywać piach, żwir lub inne drobne kruszywa. Sprawdza się ona również przy ładowaniu materiału na taczki ogrodowe lub wsypywaniu piasku do betoniarki. Za pomocą łopaty możemy też łatwo rozsypywać różne materiały, np. nawóz lub wapno w ogródku. Łopata przyda się również choćby przy rozrzucaniu kory pod iglakami.

 

Szpadel

Szpadek służy do kopania oraz spulchniania ziemi. Zwykle ma nieco zaokrągloną krawędź roboczą. Ułatwia to wbijanie narzędzia w ziemię. Szpadle przeznaczone do pracy z twardymi ciężkimi glebami zwykle mają większą krzywiznę, a te dedykowane do ziem lekkich bardziej wyprostowaną. Również powierzchnia główki jest w przypadku szpadla zwykle nieco zaokrąglona i przypomina wycinek walca. Tylna część główki często jest wyposażona w zagięty rant. Jego funkcja jest dwojaka. Usztywnia on główkę i zapobiega jej odkształceniu podczas pracy, a także pozwala nam na pomaganie sobie w kopaniu przez dociśnięcie szpadla nogą.

 

Szufla

Szufla podobnie jak łopata służy do przesypywania materiałów. Zwykle jest używana do obsługi węgla, jest więc nieco większa od łopaty. Szufla może być także z powodzeniem używana do odgarniania śniegu. Są produkowane specjalne szufle przeznaczone tylko do tego celu.

pinit-fg-en-rect-gray-20