Rodzaje grabi ogrodowych

Kategoria: Blog

grabie ogrodowe

Grabie to jedno z podstawowych narzędzi w ogrodzie. Wykorzystywane są do bardzo wielu celów, dlatego też dostępne są w kilku podstawowych rodzajach. Każdy producent grabi ma w swojej ofercie wiele modeli, które można dostosować idealnie do swoich potrzeb.

Podstawowe rodzaje grabi

  • Grabie uniwersalne (klasyczne) – to podstawowy rodzaj grabi. Składają się z drewnianego trzonka i metalowych zębów. W przypadku tego modelu zęby nie są długie, a ich ułożenie przypomina grzebień. Świetnie nadają się do podstawowych prac ogrodowych, takich jak usuwanie resztek trawy czy pozostałości po przycinaniu krzewów. Dodatkowo mogą być z powodzeniem używane do wyrównywania ziemi po jej uzupełnieniu lub przekopaniu.
  • Grabie do pielęgnacji trawnika wyróżnia się gęstymi, długimi, cienkimi i sztywnymi zębami. Umożliwiają precyzyjne oczyszczanie trawników z resztek trawy, a dodatkowo odpowiadają za delikatne spulchnianie gleby. Można je używać do tzw. wyczesywania trawnika. Czynność tę zaleca się wykonywać przynajmniej 2-3 razy w ciągu sezonu (od wiosny do jesieni). Wyczesywanie polega na sprawnym grabieniu trawnika, które ma na celu usunięcie wszelkich nieczystości oraz zruszenie wierzchniej warstwy gleby.
  • Grabie do liści są przydatne przede wszystkim w sezonie jesiennym. Są zbudowane z długich, elastycznych zębów. Pozwalają na skuteczne usuwanie liści z dużej powierzchni. Wykonane są z metalu lub plastiku, a ich trzonek najczęściej jest drewniany. Wyróżniają się bardzo lekką wagą, dzięki czemu ich użytkowanie nie wymaga zbyt wielkiej siły jak w przypadku innych modeli grabi.
  • Grabie do siana, tzw. polowe, wykonane są w całości z drewna. Nadają się do grabienia dużych ilości wysuszonej trawy. Najczęściej wykorzystywane są w pracach rolniczych, polegających na grabieniu siana.

Jak się zatem okazuje, grabie występują w różnych rodzajach i mogą być wykorzystywane do bardzo wielu prac w ogrodzie, na działce czy w gospodarstwie rolniczym. Właściwy dobór odpowiedniego modelu zależy od specyfiki wykonywanych czynności.

pinit-fg-en-rect-gray-20