Szpadle do prac ogrodowych

Kategoria: Blog

Fotolia-84862718-Subscription-Monthly-M-1200x540

Szpadel to jedno z najczęściej używanych i najbardziej wszechstronnych narzędzi ogrodowych. Na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prostym, nieskomplikowanym przedmiotem. Doświadczenie ogrodnicy doskonale jednak wiedzą, że rodzajów i sposobów zastosowania tego szpadla jest bardzo wiele.

Jak wybrać idealny szpadel do prac ogrodowych?

Podczas wyboru szpadla warto zwrócić uwagę na kształt sztychu. Najwygodniejszy jest szpadel szpiczasty, którego łukowaty lub ostro zakończony sztych z łatwością przebija darń i zbite warstwy gleby. Jeśli jednak planujemy kopać rowy pod żywopłoty, przenosić większe ilości gleby lub pielęgnować prostokątne rabaty, znacznie lepiej sprawdzą się szpadle proste.

Warto zwracać uwagę również na materiał, z którego został wykonany trzonek. Profilowane trzonki z lekkiego aluminium lub włókna węglowego są najlżejsze, dlatego znacznie lepiej nadają się do wielogodzinnej pracy w ogrodzie. Do nieco bardziej precyzyjnych prac ogrodowych zalecane są szpadle z trzonem drewnianym lub metalowym, które lepiej sprawdzają się podczas rozbijania zbitej ziemi.

Kolejnym istotnym elementem jest uchwyt. Uchwyt w kształcie litery T pozwala na przyłożenie większej siły do wbicia narzędzia, ale jest mocowany jednopunktowo, stąd też po pewnym czasie może utracić stabilność. Uchwyt w kształcie litery D zapewnia większą precyzję podczas prac ogrodowych i jest znacznie lepiej przymocowany (nakładany jest na trzon, a nie tylko na jego końcówkę).

Warto również pamiętać o ergonomii szpadla. Jest to narzędzie przeznaczone do wykonywania prac siłowych, dlatego ogromne znaczenie ma wygoda uchwytu, odpowiednia wysokość i kształt. Dobrze zaprojektowane szpadle zwiększają komfort pracy. Każdy producent szpadli posiada w swojej ofercie bardzo wiele różnorodnych propozycji, dlatego też warto dobrać taki model, który najlepiej spełni oczekiwania oraz indywidualne przyzwyczajenia osoby wykonującej prace ogrodowe.

pinit-fg-en-rect-gray-20