Jak przygotować narzędzia ogrodowe do wiosennych prac?

Kategoria: Blog

Narzędzia ogrodowe

Zima powoli zbliża się ku końcowi, więc ogrodnicy przygotowują się do pierwszych prac w swoich ogrodach. Jest to więc najlepszy czas, by sprawdzić, przygotować lub kupić nowe narzędzia ogrodowe. Przed sezonem warto dokonać szczegółowych oględzin wszystkich posiadanych przyrządów – grabi, wideł, motyk, nożyc, sekatorów, pikowników, haczek itd.

Przygotowywanie narzędzi ogrodniczych przed sezonem

Przed sezonem warto dokładnie sprawdzić stan narzędzi ogrodniczych. Zapewni nam to nie tylko wydajną i sprawną, ale także bezpieczną pracę. Co więcej, odpowiednie przygotowanie narzędzi przedłuży ich żywotność, więc ominie nas konieczność zakupu nowych akcesoriów. Końcówka zimy to również najlepszy czas, aby dokonać niezbędnych napraw czy zabiegów konserwacyjnych.

  • Podczas sprawdzania stanu narzędzi należy mieć na uwadze wszelkie mocowania, czyli nakrętki, uchwyty i śrubki. Zwróćmy uwagę, czy są prawidłowo dokręcone, stabilne i czy nie pojawiają się na nich pęknięcia lub rdza. Szczególne znaczenie ma prawidłowe mocowanie elementów tnących, czyli ostrzy i noży.
  • Ruchome elementy warto zakonserwować smarem.
  • Pierwszymi narzędziami, po które zapewne sięgniemy wiosną, są piły, nożyce i sekatory do przycinania drzew i żywopłotów. Należy naostrzyć je pilnikiem. Jeśli ostrza są mocno wyszczerbione, warto zastanowić się nad wymianą na nowe.
  • Łopaty, szpadle, grabie i widły trzeba przede wszystkim dokładnie oczyścić z rdzy oraz innych zanieczyszczeń, jeśli na nich zostały (np. resztki ziemi). Jeżeli na trzonku pojawiają się jakiekolwiek zadry, trzeba je usunąć, np. stosując papier ścierny. W przypadku pękniętego trzonka trzeba wymienić go na nowy.
  • Jeśli na narzędziach pojawiają się niewielkie ogniska rdzy, należy je usunąć przy użyciu papieru ściernego lub metalowej szczotki. Warto także zakupić odpowiedni środek antykorozyjny, który skutecznie zabezpieczy je na przyszłość.
  • Gdy zauważamy, że część narzędzi nie nadaje się do renowacji, warto wymienić je na nowe. Pamiętajmy, że sprawnie działające narzędzia wpływają nie tylko na efektywność wykonywanych prac, ale również na nasze bezpieczeństwo.
pinit-fg-en-rect-gray-20