Jak konserwować narzędzia ogrodnicze?

Kategoria: Blog

Narzędzia ogrodnicze

Narzędzia ogrodnicze powinny być nie tylko starannie oczyszczane po wykonaniu prac z ich użyciem, ale również sezonowo konserwowane i zabezpieczane przed różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi, które bezpośrednio wpływają na ich żywotność. Warto pamiętać przy tym, że sprzęty stosowane w naszych ogrodach narażone są nie tylko na obciążenia mechaniczne, ale również niekorzystne warunki. Prawidłowa konserwacja jest w stanie uchronić je przed szybkim zniszczeniem, a ich posiadaczy przed koniecznością zakupu nowych narzędzi.

 

Najważniejsze zasady konserwacji narzędzi ogrodniczych

Prawidłowa konserwacja pozwoli zachować nasze narzędzia w dobrym stanie. Większość renomowanych producentów narzędzi ogrodniczych zwykle zaleca stosowanie odpowiednich zabiegów konserwacyjnych, które mają niewątpliwy wpływ na żywotność poszczególnych przyrządów.

Podczas prac ogrodniczych narzędzia mają bezpośredni kontakt z wodą, glebą, żywicą, a także różnorodnymi nawozami czy nawet środkami chemicznymi. Niestety, wszystkie te czynniki wpływają niekorzystnie na ich stan techniczny. Z tego też powodu najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest dokładne oczyszczanie narzędzi ze wszystkich zabrudzeń. Najszybciej czyści się narzędzia myjką ciśnieniową, ale przy większości mniejszych akcesoriów sprawdzi się mokra szmatka lub szczotka. Do usuwania żywicy można użyć rozpuszczalnika lub alkoholu.

Podczas zabiegów pielęgnacyjnych warto również zadbać o wszystkie elementy ruchome, które znajdują się przede wszystkim w sektorach czy nożycach do przycinania trawy, gałęzi, liści itd. Dźwignie, sprężyny, łożyska oraz inne elementy ruchome odgrywają kluczową rolę w działaniu tych narzędzi. Należy zabiegać o to, by były oczyszczone, prawidłowo naoliwione i zabezpieczone przed korozją.

Rdza to z całą pewnością jeden z głównych wrogów narzędzi ogrodowych. Niestety, w przypadku elementów metalowych może pojawić się niemal zawsze. Jest to zupełnie naturalne zjawisko. Pierwsze ogniska rdzy nie oznaczają jednak, że od razu trzeba pozbywać się sprawnie działającego do tej pory przyrządu. Należy jednak dokładnie usunąć rdzę przy użyciu papieru ściernego lub drewnianej szczotki, a następnie oczyszczoną powierzchnię zabezpieczyć odpowiednimi środkami antykorozyjnymi (chociaż czasami wystarczy zwykły olej).

Dość duże znaczenie ma również sposób przechowywania narzędzi ogrodniczych. Gdy nie są używane, warto składować je w suchym, zadaszonym miejscu, najlepiej uporządkowane na specjalnym stojaku na narzędzia.

pinit-fg-en-rect-gray-20