Jak pozbyć się liści z ogrodu?

Kategoria: Blog

grabienie liści

Polska jesień bywa naprawdę piękna. Jednym z jej nieodłącznych atrybutów są różnokolorowe liście, które urozmaicają dość ponury, deszczowy krajobraz. Gdy na zewnątrz jest piękna pogoda, pożółkłe liście tworzą na ogrodowym podłożu piękny, złocisty dywan. Niestety wystarczy kilka deszczowych dni, o co jesienią nietrudno, a dywan zamienia się w szare, nieestetyczne liściaste błoto.

Regularne grabienie liści to jeden z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie jesienią.

Jak grabić liście w ogrodzie?

Najłatwiejszym i najtańszym sposobem jest grabienie liści odpowiednimi grabiami. Każdy sprawdzony producent grabi ma w swojej ofercie odpowiednie modele, które świetnie sprawdzą się do tego rodzaju prac. Warto w nie zainwestować, ponieważ jeśli posiadamy ogród, zapewne każdego roku przyjdzie nam wykonywać proste prace porządkowe związane z usuwaniem zeschłych liści i gałązek.

Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim regularne grabienie liści. Nie można tego robić jednak zbyt mocno, ponieważ można zniszczyć trawę znajdującą się pod liśćmi.

Innym narzędziem, które może być przydatne, jest specjalny odkurzacz do porządkowania liści. To rozwiązanie polecane przede wszystkim posiadaczom bardzo dużych powierzchni ogrodowych. Odkurzacz, wyposażony w specjalną dmuchawę, pozwala nawiać liście w jedno miejsce, następnie należy je ręcznie zgarnąć do worka.

Co zrobić z jesiennymi liśćmi?

Po zgrabieniu jesiennych liści pojawia się najczęściej kolejny problem – co z nimi zrobić? Jeśli liście umieściliśmy w worku, możemy zlecić ich wywóz firmie wywożącej śmieci. Wiele osób decyduje się na ich spalenie, ale należy pamiętać, że jest to najmniej ekologiczny i pożyteczny dla środowiska sposób. Poza tym w niektórych gminach może obowiązywać zakaz ich palenia.

Jesienne liście można jednak doskonale wykorzystać. Przykładowo, możemy wykonać z nich kompost. Należy je umieścić na pryzmie lub w obszernej, drewnianej skrzyni, a po roku lub dwóch uzyskamy świetny, ekologiczny nawóz do użyźniania ogrodu.

pinit-fg-en-rect-gray-20