Szpadel, łopata czy widły — narzędzia niezbędne w każdym ogrodzie?

Kategoria: Blog

szpadel

Praca w ogrodzie wymaga zastosowania kilku przydatnych narzędzi, takich jak szpadel, łopata czy widły. Umożliwiają one szybkie, skuteczna, a także komfortowe wykonanie głównych czynności, bez których sadzenie i pielęgnacja roślin nie byłaby możliwa.

Narzędzia ogrodnicze niezbędne w każdym ogrodzie

  • Szpadel. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że szpadel znacznie się różni od łopaty. Charakteryzuje się płaskim, ostro zakończonymi czerpakiem, który umożliwia łatwe wbijanie się w zbitą, twardą glebę. Bez trudu można nim przyciąć krawędzie trawnika, wykopać roślinę z ziemi, przeładować mniejsze ilości gleby itp. Szpadel często nazywany jest również rydlem. Teoretycznie jest dość prosty w konstrukcji, ale każdy producent szpadli ma w swoim asortymencie kilka różnych rodzajów tego przydatnego narzędzia.
  • Łopata. To niezbędne narzędzie w każdym ogrodzie. Służy przede wszystkim do przerzucania i przenoszenia sypkiej ziemi. W tym przypadku czerpak jest wygięty, dzięki czemu można łatwo nabrać nią ziemię lub piasek. Jeśli natomiast gleba jest zbita, można z łatwością wykopać nią odpowiedni otwór bez dodatkowej pomocy innych narzędzi, np. szpadla. Łopaty możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od typu prac, które zamierzamy wykonywać w swoim ogrodzie oraz domu.
  • Widły. Widły w ogrodzie przydadzą się do spulchniania gleby. Stosuje się je również do nakładania siana, obornika, liści, chwastów itp. Widły do siana wyposażone są w dwa lub trzy zęby, ale do prac ogrodowych zdecydowanie bardziej przyda się model wideł posiadający przynajmniej cztery zęby. Jeśli zamierzasz przenosić również drobniejsze elementy, takie jak obornik, mogą przydać się widły z drobniejszymi o gęściej osadzonymi ząbkami.

Różne ogrody, różne narzędzia

Narzędzia ogrodowe powinny być dobierane przede wszystkim pod względem specyfiki naszego ogrodu — jego wielkości oraz uprawianych roślin. Bardzo ważne są również potrzeby użytkownika, który najczęściej będzie je wykorzystywać do regularnych prac w ogrodzie. Warto więc dobierać narzędzia zgodnie ze swoimi preferencjami. Istotna jest również odporność i wytrzymałość narzędzi. Pamiętajmy, że będą one często narażone na zmienne temperatury czy wilgoć. Powinny więc cechować się dobrą jakością, aby służyły nam znacznie dłużej niż jeden sezon.

 

pinit-fg-en-rect-gray-20