Na co zwracać uwagę, kupując piec wolnostojący (kozę)

Kategoria: Blog

Piece koza

Odpowiednio dobrany piec wolnostojący typu koza może być ciekawym elementem wyposażenia mieszkania, a co najważniejsze – będzie stanowić efektywne źródło ciepła. To rozwiązanie idealne dla wszystkich, którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na tradycyjny kominek. W porównaniu do kominków kozy zajmują znacznie mniej miejsca i o wiele mniej kosztują, zapewniając przy tym porównywalną sprawność. Producenci pieców koza oferują nam obecnie wiele ciekawych modeli, które można dobrać adekwatnie do potrzeb. Warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę, kupując piec wolnostojący typu koza.

Najważniejsze parametry pieców typu koza

Najważniejszym parametrem jest oczywiście moc pieca. Zakłada się, że 1 kW mocy zapewnia ogrzanie 10-12 m² powierzchni pomieszczenia o wysokości 2,5 m. Jeśli zatem wybieramy określony model pieca, musimy dobrać jego moc adekwatnie do wielkości pomieszczenia, które ma zostać ogrzane. Nie mniej istotny jest czas spalania. Standardowo najkrótszy czas spalania to ok. 8 godzin przy pełnym palenisku. Warto też zwrócić uwagę na sprawność pieca, która powinna wynosić minimum 70%.

Co wpływa na komfort użytkowania pieca typu koza?

W piecach wolnostojących bardzo ważna jest regulacja mocy. Najczęściej moc reguluje się przy pomocy szybra lub przepustnicy. Najbardziej nowoczesne modele wyposażone są w termostaty, które w zależności od temperatury pomieszczenia automatycznie ustawiają przekrój wlotu powietrza do spalania.

O komforcie użytkowania pieca wolnostojącego w dużej mierze decyduje sposób dokładania opału. Materiał opałowy to najczęściej drewno lub brykiet drzewny, który dokłada się do paleniska przez frontowe drzwiczki. Warto też zwrócić uwagę, czy wybrany piec będzie miał zamontowany specjalny pojemnik lub pokrywę, która będzie zabezpieczać przed wysypywaniem się popiołu. Pamiętajmy, że popiół najlepiej usuwać po każdorazowym paleniu, nie rzadziej niż kilka razy w tygodniu.

Przed zakupem koza należy też wybrać dla pieca optymalne miejsce. Najlepiej, gdy jest to punkt centralny w dolnej kondygnacji, przykładowo salon. Otwarte przestrzenie pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie ciepła.

pinit-fg-en-rect-gray-20