Jak wydłużyć życie narzędzi ogrodniczych czyli kilka podstawowych zasad konserwacji

Kategoria: Blog

życie narzędzi ogrodniczych

Narzędzia ogrodnicze są w sezonie zwykle bardzo intensywnie eksploatowane. Dbanie o ogródek wymaga wykonywania wielu zabiegów pielęgnacyjnych, zarówno tych, które wiążą się ze spulchnianiem gleby, jak i sadzeniem lub wykopywaniem poszczególnych roślinek. Również obsługa koszonej trawy, liści czy usuwanych z trawnika gałęzi, lub innych zanieczyszczeń oznacza korzystanie z posiadanego sprzętu ogrodniczego. Choć wydawać by się mogło, że narzędziom ogrodniczym nie zaszkodzi częste użytkowanie w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach, to jednak materiały, z których je wykonano, muszą być odpowiednio zabezpieczane. W przeciwnym razie mogą nie tylko znacznie stracić na estetyce, ale również ulec zużyciu.

Czy narzędzie ogrodnicze mogą ulec uszkodzeniu bez odpowiedniej konserwacji?

Większość tradycyjnych narzędzie ogrodniczych jest wykonana z metalu, drewna, a niekiedy z różnych tworzyw sztucznych. Warto pamiętać, że wszystkim tym materiałom mogą grozić różne procesy wpływające na ich trwałość. W przypadku stali największym zagrożeniem będzie jej utlenianie się. Korozja metalu pojawiająca się na szpadlach, łopatach czy grabiach sprawia, że na metalu pokazują się nieestetyczne ogniska rdzy, które w niesprzyjających warunkach, np. przy dużej wilgotności mogą dość szybko uszkodzić niektóre elementy i prowadzić do ich zniszczenia.

Woda to również zagrożenie dla drewna wykorzystywanego najczęściej jako materiał na wszelkiego rodzaju rękojeści, uchwyty i trzonki. Elementy drewniane chłoną wodę i mocno pęcznieją. Wysychając, często ulegają deformacjom lub pękają. Jeśli pozwolimy, by tak się stało, używanie narzędzi może się stać bardzo niewygodne. W skrajnych przypadkach uszkodzenie drewna może prowadzić nawet do odpadania rączek czy spadania osadzonych na trzonkach metalowych elementów, np. główek grabi czy szpadli.

Choć wydaje się, że tworzywa sztuczne są bardzo trwałe, to i im może zagrozić promieniowanie UV albo bardzo wysoka temperatura, np. spowodowana pozostawieniem ich na słońcu.

Poważnym zagrożeniem może być również agresywne i niszczące działanie niektórych środków ochrony roślin. Uszkodzeniu mogą ulec narzędzie wystawione na dłuższy kontakt z resztkami nawozów czy rozmaitych preparatów biobójczych.

Jak ochronić narzędzia przed nadmiernym zużyciem

Największymi zagrożeniami dla narzędzi ogrodniczych jest wilgoć oraz nadmierne nasłonecznienie. Trzeba pamiętać, by w ramach konserwacji narzędzi usuwać z nich resztki ziemi oraz roślin. Grudki ziemi, podobnie jak zielone części roślin zawierają sporo wody. Oblepienie resztkami trawy czy liści główki grabi sprawia, że metal ma bezpośredni kontakt z wodą. Choć metalowe elementy narzędzie ogrodniczych są zwykle malowane, to warto pamiętać, że podczas eksploatacji warstwa ochronna może się po prostu wycierać. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku elementów drewnianych, które porzucone np. na trawniku będą narażone najpierw na duże zawilgocenie, a później na gwałtowne wysychanie.

Trzeba również pamiętać o czyszczeniu narzędzi ze środków ochrony roślin, a także o niepozostawianiu wody w metalowych taczkach, konewkach czy wiadrach.

Żeby dobrze zakonserwować narzędzia, trzeba czyścić je po intensywnym użytkowaniu. Jeśli pojawią się na nich ogniska korozji, trzeba będzie je usunąć, np. za pomocą papieru ściernego. Przed zimą można je również przetrzeć niewielką ilością smaru lub podobnie działającej substancji. W przypadku drewna najlepiej sprawdzi się polakierowania trzonków. Ustrzeżemy się wówczas nie tylko zawilgocenia, ale również łatwiej nam będzie utrzymać narzędzie w czystości.

Dobrym wyjściem będzie również przechowywanie narzędzi w suchym i przewiewnym miejscu, tak by nie były narażone na deszcz, słońce czy niskie lub bardzo wysokie temperatury.

pinit-fg-en-rect-gray-20