Taczki budowlane a taczki ogrodowe – różnice

Kategoria: Blog

taczka

Taczki to niezwykle proste, ale jakże funkcjonalne narzędzia. Pozwalają łatwo i szybko przenieść najpotrzebniejsze rzeczy. Doskonale sprawdzają się  na placach budowy, jak również w przydomowym ogrodzie. Z uwagi na to wyróżniamy dwa rodzaje taczek: budowlane i ogrodowe. Sprawdź, jakie są między nimi różnice, aby dobrać narzędzia do przeznaczenia.

 

Koła i konstrukcja taczek

 

Pamiętajmy, że to właśnie zastosowanie decyduje o konstrukcji narzędzia. Taczki ogrodowe posiadają najczęściej lekką konstrukcję, która wykonana jest z plastiku lub aluminium. Narzędzia ogrodowe posiadają właściwości, dzięki którym łatwiej się nimi manewruje, dlatego misa ma kształt opływowy, jest gładka i płytka. Doskonale sprawdzą się koła pneumatyczne, które nadają się do każdego terenu, a przy tym są wygodne oraz trwałe. Taczki budowlane natomiast, posiadają solidniejszą konstrukcję, która pozwala na przewożenie cięższych, a także konkretniejszych materiałów. Najczęściej wykonane są z metalu, co sprawia, że konstrukcja jest odpowiednio odporna na uszkodzenia. Taczki tego rodzaju cechują się również dużą ładownością misy, a także kanciastym kształtem, dzięki czemu ułatwiają transport betonu.

 

Materiał, z jakiego wykonane jest narzędzie

 

Materiał to jeden z najważniejszych komponentów mający wpływ na zastosowanie i trwałość narzędzi. Taczki wykonane z tworzywa sztucznego doskonale sprawdzą się do niewymagających dużego wysiłku prac ogrodowych, ponieważ są bardzo lekkie. W ogrodzie często spotyka się taczki drewniane, które najczęściej służą jako element dekoracyjny. Materiał aluminiowy doskonale sprawdzi się przy pracach ogrodowych. Konstrukcja tego rodzaju oprócz niewielkiej wagi, cechuje się dużą odpornością na warunki atmosferyczne i  podatnością na odkształcenia. Stal znajduje zastosowanie w konstrukcji taczek budowlanych. Warto zwrócić uwagę na grubość blachy, a także praktyczne zabezpieczenia antykorozyjne. Stal jest materiałem odpornym na uszkodzenia, dlatego doskonale poradzi sobie podczas prac budowlanych.

pinit-fg-en-rect-gray-20