Zima w ogrodzie – w jakie narzędzia ogrodnicze musisz się zaopatrzyć?

Kategoria: Blog

zima w ogrodzie

Zimą w ogrodzie wykonujemy znacznie mniej czynności niż w pozostałych porach roku. Nie oznacza to jednak całkowitej bezczynności. Przedstawiamy narzędzia ogrodnicze, które zimą zdecydowanie ułatwiają pracę wszystkim fanom uprawy roślin.

Kiedy już spadnie śnieg…

Gdy temperatura za oknem spada, a świat staje się biały, właściciele domów zajmują się… odśnieżaniem swoich posesji. W walce z białych puchem (którego usuwanie nie jest tak przyjemne, jak oglądanie malowniczych zimowych pejzaży) pomocne są lekkie dmuchawy, zaawansowane odśnieżarki oraz klasyczne szufle do śniegu. Wybór rozwiązania jest podyktowany powierzchnią, którą należy oczyścić. Im szybciej pozbędziemy się śniegu ze ścieżek i podjazdów, tym proces ten będzie łatwiejszy. Zwlekanie z odśnieżaniem może zmienić puch w twardą i trudną do usunięcia skorupę. Pamiętajmy, aby śniegu nie „składować” na trawie, gdyż może to doprowadzić do jej gnicia.

Z kolei sprawdzonym sposobem radzenia sobie z oblodzonymi powierzchniami jest sól. Trzeba jednak pamiętać, że ma ona niekorzystny wpływ na rośliny, stąd bezpieczniejszym rozwiązaniem jest piasek. Posypywanie nim ścieżek znacznie ułatwi ręczny rozsiewacz. Do transportu piasku, ale też przewożenia śniegu w odpowiednie miejsce (gdzie nie będzie przeszkadzał ani stwarzał zagrożenia) odpowiednia jest taczka ogrodnicza. Ten podstawowy element wyposażenia ekip budowlanych ma w ogrodzie wiele zastosowań, a zimą pomoże przewieźć np. drewno do kominka lub ułatwi czyszczenie pieca.

W sezonie zimowym, zwłaszcza gdy spadnie śnieg, dobrze jest pamiętać o dokarmianiu ptaków, które „goszczą” w naszym ogrodzie.

Dbamy o rośliny

Zima to dobry czas na przycinanie drzew i krzewów. Czynność tę najlepiej wykonać, gdy temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Sprawne i precyzyjne cięcie mniejszych pędów zapewnią sekatory lub nożyce do krzewów i drzew. Do usuwania grubszych gałęzi odpowiednia będzie ręczna piła. Do przycinania żywopłotów najlepiej wybrać dedykowane nożyce. Pamiętajmy, aby narzędzie były ostre i odpowiednio wyprofilowane. Podczas drobnych prac ogrodowych warto sprawdzić stan osłon zabezpieczających rośliny przed mrozem i w razie potrzeby, dokonać niezbędnych poprawek.

pinit-fg-en-rect-gray-20