Zastosowanie szpadli, łopat i grabi

Kategoria: Blog

grabie

Szpadel, łopata i grabie to niezastąpione narzędzia w ogrodzie. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, zapoznaj się z ich zastosowaniem.

Szpadel a łopata

Szpadel i łopata to pojęcia, które często bywają mylone. Zasadnicza różnica między tymi narzędziami polega na tym, że szpadlem kopiemy ziemię, a łopatą ją przerzucamy. Szpadel jest ostry i ma prostą konstrukcję w kształcie litery V. Łopata może mieć różne zakończenie, jednak najczęściej jej ścianki są nieco podniesione, aby ułatwić nabieranie gleby, a dolna krawędź płaska. Posiada podstawowy kształt ostrza. Oba narzędzia mają długi uchwyt. Łopata służy zatem do rozkopywania ziemi i jej uelastyczniania, zaś szpadel do przenoszenia materiałów z miejsca na miejsce oraz wyrównywania gleby. Narzędzia ogrodowe powinniśmy zawsze wybierać podług naszych możliwości fizycznych. Drewniane narzędzia siłą rzeczy będą znacznie cięższe i trudniejsze w użyciu. Dziś szpadle i łopaty posiadają jednak specjalnie wyprofilowane trzonki, co sprawia, że są lżejsze i bardziej ergonomiczne. Długość trzonka natomiast musimy wybierać adekwatnie do naszego wzrostu.

Grabie

Grabie to również niezbędne narzędzie w każdym ogrodzie. Przy wyborze możemy zachować tutaj pewną dowolność, wszystko zależy od naszych osobistych preferencji i wyglądu działki. Możemy wybrać modele o różnej szerokości. Wąskie idealnie sprawdzą się przy pielęgnacji rabat, ponieważ pozwalają na dużą swobodę ruchów. Zęby grabi mogą być sztywne bądź elastyczne. Grabie o sztywnych zębach znajdują zastosowanie przy grabieniu liści i wyrównywaniu ziemi, a grabie o elastycznych zębach służą typowo do grabienia trawy i liści.

Jak widać, szpadle, łopaty i grabie mają różne zastosowanie. Aby praca w ogrodzie przebiegała sprawnie i należycie, należy zaopatrzyć się w każde z tych narzędzi.

pinit-fg-en-rect-gray-20