Jak wybrać idealną łopatę do śniegu?

Kategoria: Blog

łopata do śniegu

Łopata do śniegu to narzędzie, które służy do odśnieżania i utrzymania porządku wokół domu i ogrodu. Podczas wyboru odpowiedniej łopaty powinniśmy zwrócić uwagę na trwałość oraz specyfikę materiału, z którego została wykonana, ale także na inne parametry, takie jak waga, wielkość, rodzaj trzonka.

Materiał

Łopaty do śniegu najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych lub metalu. Tworzywa sztuczne z oczywistych względów są znacznie tańsze, ale niestety mniej solidne niż metal. Niska cena nie oznacza wcale, że łopata przestanie nam służyć po pierwszym użyciu. Wybierając narzędzia z tworzyw sztucznych, powinniśmy zwracać uwagę na jakość wykonania oraz wytrzymałość. Wielu producentów oferuje bardzo dobre jakościowo plastikowe łopaty, które wytrzymują nawet kilka sezonów. Aluminiowe lub stalowe łopaty są nieco droższe, ale zdecydowanie trwalsze.

Na co zwracać uwagę przy zakupie łopaty?

Dokonując zakupu łopaty do śniegu, powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno obszar odśnieżania, jak i predyspozycje osoby, która będzie odpowiedzialna za to zadanie. Jakie parametry łopaty są najważniejsze?

  • Waga i wielkość narzędzia. Duże i ciężkie łopaty dla wielu osób będą niewygodne, co zdecydowanie wpłynie na komfort pracy. Jeśli teren do odśnieżenia jest duży, a jednocześnie nie chcemy się zbytnio zmęczyć pracą, powinniśmy wybrać lekką łopatę z aluminiowym uchwytem.
  • Uchwyt łopaty. Najczęściej jest to zwyczajny drewniany kij. Znacznie wygodniejsze są specjalnie wyprofilowane trzony z możliwością regulacji konta nachylenia.
  • Szerokość i krawędź robocza. Im większa szerokość robocza, tym więcej śniegu będziemy w stanie zgarnąć. Niestety zwykle oznacza to również cięższą łopatę. Warto zatem wziąć pod uwagę zarówno ergonomię pracy, jak i własne możliwości. Odpowiednio wykończona krawędź robocza (np. wzmocniona paskiem aluminiowym) zapewni dokładniejsze odśnieżanie, a jednocześnie zredukuje hałas.
pinit-fg-en-rect-gray-20