Jakie wybrać grabie do trawnika?

Kategoria: Blog

Jakie wybrać grabie do trawnika?

W większości przypadków trawnik jest dominującym elementem ogrodów. Wymaga szczególnej pielęgnacji przede wszystkim wiosną i jesienią. Jesień to czas, gdy na naszym trawniku pojawiają się liście z drzew. Jeśli ich nie usuniemy, staną się doskonałą pożywką dla mchów, dlatego warto się ich pozbyć, zanim jeszcze nastanie zima.

Wydaje się, że trawnik to najmniej wymagający element ogrodu. Aby jednak trawa odpowiednio rosła i stanowiła ozdobę przydomowej przestrzeni, trzeba poświęcić jej nieco uwagi. Dzięki temu będziemy cieszyć się jej urokiem przez cały rok. Jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjno-porządkowych jest grabienie. Grabienie polega na usuwaniu z powierzchni trawnika mchu, zaschniętych źdźbeł, gałązek i liści. W ten sposób pozbywamy się różnego rodzaju łączy oraz gnijących odpadów, które oddzielają żywą część trawnika od dostępu powietrza. Po ich usunięciu dostarczamy trawnikowi więcej światła, wody i powietrza.

Jak prawidłowo grabić trawnik?

Niepotrzebne odpady zalegające na trawniku najlepiej usuwać regularnie przy pomocy odpowiednich grabi. Do tego celu najlepiej użyć grabi o płaskich zębach, które nie wbijają się w liście, dzięki czemu praca jest szybsza i bardziej wydajna. Zagrabione liście i trawę można kompostować lub użyć do ochrony roślin wrażliwych na zimno i mróz.

Jakie grabie wybrać?

Każdy renomowany producent grabi ma w swojej ofercie wiele różnych modeli, które dedykowane są pracom przy trawniku. Dzięki temu można dobrać narzędzie adekwatne do rodzaju odpadów, które trzeba usunąć, rodzaju trawnika oraz jego wielkości.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na uniwersalne grabie druciane. Solidne grabie druciane są trwałe i zabezpieczone przed korozją, co zdecydowanie wydłuża ich żywotność. Wybierając narzędzie tego rodzaju, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na szerokość pracy, które zapewni nam szybkie i wydajne wykonywanie czynności pielęgnacyjno-porządkowych w ogrodzie. Zalecana długość trzonka to ok. 130 cm, aczkolwiek w tym przypadku warto kierować się indywidualnymi preferencjami i przyzwyczajeniami. Grabie druciane dodatkowo przyczyniają się do napowietrzania wierzchniej warstwy trawnika.

pinit-fg-en-rect-gray-20