Wiosenne porządki w ogrodzie

Kategoria: Blog

porządki w ogrodzie

Po zimie konieczne jest zrobienie porządków w ogrodzie. Zobacz, od czego zacząć i czym konkretnie należy się zająć. Przygotowanie ogrodu na nadchodzący sezon to bowiem bardzo ważne zadanie w kalendarium każdego ogrodnika. Odpowiednio wcześniej przygotowuj wszystkie potrzebne narzędzia ogrodnicze.

Sprzątanie

Porządki w ogrodzie należy oczywiście rozpocząć od sprzątania. Należy zadbać o trawnik, wygrabić z niego liście i usunąć wszelkie śmieci. Jeśli jest brudny, to można spryskać go wodą lub użyć specjalnego środka do czyszczenia nawierzchni. W przypadku, gdy mamy podłoże z piaskowca, wapienia lub kostki brukowej wyczyszczoną powierzchnię trzeba także zaimpregnować. Możemy to jednak zrobić tylko wtedy, gdy wyschnie już woda, a słońce nie będzie intensywnie przygrzewać. Powierzchnię żwirową natomiast wyrównajmy i jeśli zajedzie taka potrzeba, dołóżmy materiału.

Pielęgnacja roślin

Następnie przechodzimy do pielęgnacji roślin. Najpierw trzeba zdjąć zimowe osłonki roślin. Kiedy zrobi się już ciepło, a mrozy odejdą w zapomnienie należy odsłonić rośliny na rabatkach. Oprócz zaschniętych liści warto również wyciąć przekwitłe kwiatostany. Następnie musimy ocenić stan roślin po zimie. Uschnięte, chore i uszkodzone części należy niezaprzeczalnie usunąć. Warto także wyciąć te rośliny, które rosną w zbyt dużym zagęszczeniu, ponieważ poprawi to w przyszłości wygląd naszego ogrodu. Po wycięciu danych części roślin dobrze jest zabezpieczyć miejsca cięcia preparatami przeciwgrzybicznymi i przeciwwirusowymi, aby przyspieszyć proces gojenia się ran i zapobiec rozwojowi choroby. Przerzedzone rośliny bardziej pobudzą się również do wzrostu. Poleca się także przycinanie jednorocznych krzewów o ¾ wysokości. W ten sposób pojawi się więcej młodych pędów.

pinit-fg-en-rect-gray-20