Warzywniak na działce – jakich narzędzi ogrodowych użyć, aby ułatwić sobie pracę?

Kategoria: Blog

Warzywniak w ogrodzie

Jeżeli dysponujesz miejscem na działce, warto zastanowić sią nad urządzeniem warzywniaka. Nie musi być on dużych rozmiarów – wystarczy taki, na którym wyhodujesz rośliny na własne potrzeby. Efektem pracy będą zebrane plony, ale też spora dawka satysfakcji. Założenie warzywniaka wcale nie musi być trudne, zwłaszcza kiedy użyjesz odpowiednich narzędzi. Podpowiadamy, jakie akcesoria ułatwią ci codzienną pracę
w takim ogródku.

Warzywniak w ogrodzie – od czego zacząć?

Po pierwsze musisz wykonać dokładane plany. Miejsce, gdzie powstanie warzywniak, powinno być dobrze nasłonecznione. Wybierz zaciszny zakątek, osłonięty od wiatru, a także znajdujący się w bliskim sąsiedztwie źródła wody. Najlepiej również, jeśli sporządzisz na kartce schematyczny rysunek przedstawiający rozmieszczenie poszczególnych warzyw. Na koniec wystarczy kupić dobrej jakości nasiona oraz właśnie narzędzia ogrodowe – wtedy możesz przystąpić do pracy. Pamiętaj, że własna uprawa to gwarancja zawsze świeżych i zdrowych plonów – dlatego warto włożyć w warzywniak nieco pracy.

Narzędzia ogrodowe niezbędne w warzywniaku

Na początku z całą pewnością będziesz musiał przekopać kawałek ziemi. Potrzebny będzie do tego dobry szpadel. Opłaca się postawić na model ze sztychem szpiczastym, gdyż znacznie łatwiej będzie on przechodził przez warstwy zbitej gleby. Wygodę i pewne trzymanie tego narzędzia zapewni ci także uchwyt w kształcie litery D. Szpadel to podstawowe wyposażanie każdego ogrodu, które znajdzie zastosowanie nie tylko przy uprawie warzyw.

Kiedy miejsce na warzywniak będzie już przygotowane, przy sadzeniu warzyw przydadzą się mała łopatka i pikownik. Dzięki nim wykonasz odpowiednie dołki na uprawniane rośliny. Do tego nie możesz zapomnieć o odpowiedniej motyczce – jest nieoceniona podczas pielenia czy spulchniania ziemi. Optymalnie, jeżeli zdecydujesz się na model dwa w jednym, czyli motyczkę połączoną z widełkami. Tak funkcjonalnym narzędziem ogrodowym będziesz mógł także zadbać o wyrywanie chwastów czy podważanie ich korzeni.

 

pinit-fg-en-rect-gray-20