Jak spulchnić ziemię w ogrodzie?

Kategoria: Blog

spulchnianie ziemi

Odpowiednie spulchnienie i napowietrzenie to podstawowe czynności podczas przygotowywania gleby do zasadzenia warzyw, owoców czy pięknego przydomowego trawnika. Mają na celu rozluźnienie struktury gruntu, która umożliwi swobodny przepływ powietrza i wody — niezbędnych składników do prawidłowego wzrostu roślin. Do spulchnienia gleby niezbędne są narzędzia, takie jak np. grabie czy szpadle ogrodowe lub też nieco bardziej zaawansowane urządzenia, czyli glebogryzarki.

Jakie narzędzia do spulchniania gleby?

Każdy producent narzędzi ogrodniczych czy rolniczych z pewnością ma w swojej ofercie bogaty wybór różnorodnych akcesoriów do spulchniania i napowietrzania gleby. Dobór odpowiedniego sprzętu w dużej mierze zależy od rodzaju gruntu, powierzchni oraz roślin, jakie planujemy na danym terenie zasadzić.

Tradycyjnymi, powszechnie stosowanymi narzędziami są różnego rodzaju szpadle, od których zwykle rozpoczynamy wiosenne przygotowanie gleby pod uprawę. Nadają się do przekopywania gruntów lekkich i średnich. Szpadel powinien być poręczny i dobrze wyprofilowany, aby zapewnić wygodę pracy. Najczęściej dostępne są modele z drewnianym trzonkiem, ale znacznie bardziej komfortowe są trzonki stalowe ze specjalnym uchwytem antypoślizgowym.

Gleby ciężkie i gliniaste powinny być przekopywane widłami ogrodowymi, które z łatwością wbijają się w powierzchnię. Doskonale nadają się również do zastosowania w ogrodach gęsto porośniętych chwastami, ponieważ pozwalają sprawnie oddzielać korzenie i rozłogi od chwastów.

Po przekopaniu gleby i odczekaniu aż ziemia się uleży i obeschnie, należy wyrównać i zagrabić teren. Przydadzą się do tego grabie ze sztywnymi zębami. Szeroki rozstaw zębów nadaje się do wyrównywania dużych powierzchni, natomiast wąski pozwala skuteczniej manewrować pomiędzy drzewami i krzewami.

pinit-fg-en-rect-gray-20