Sadzimy rabatki – jakie narzędzia ogrodowe ułatwią nam pracę?

Kategoria: Blog

narzędzia ogrodowe u

Pielęgnacja ogrodu wymaga specjalistycznych narzędzi, również, jeśli chodzi o pielęgnację rabatek. Są to czynności specyficzne, wymagające zwykle bezpośredniego kontaktu ogrodnika z ziemią. Jakimi narzędziami powinien się posługiwać, aby ułatwić sobie pracę?

Mini narzędzia ogrodnicze pomocne przy rabatkach

Całkowitą kontrolę nad przebiegiem prac pozwolą mieć mini prace ogrodnicze. Umożliwią spulchnienie ziemie, wygrabienie gleby czy też dosadzenie roślin i usunięcie chwastów, bez zbytniej interwencji w istniejące rośliny, czy też ryzyka ich uszkodzenia.

Do większych roślin i krzewów do nasadzeń na pewno pomocne będą ostre szpadle i widły amerykańskie, do mniejszych warto zakupić sadzaki (pikowniki) i różnego rodzaju szpadelki i widełki ogrodowe ze stali. Nie można zapomnieć również o odchwaszczaczach, które pomagają walczyć z narastającymi okresowo chwastami, nawet tymi o rozbudowanym, długim systemie korzeniowym.

Dlaczego mini narzędzia są lepsze od tradycyjnych sprzętów ogrodowych?

Użycie normalnych rozmiarów narzędzi wiązać się może ze zniszczeniem roślin już istniejących. W tym celu wyprodukowane mini narzędzia ogrodowe takie jak motyczka z widełkami, które umożliwiają spulchnienie ziemi wokół roślin, a na tyle rozluźnienie struktury gleby, aby dokonać w niej dosadzeń roślin. W przypadku źle wykonanych otworów nasadowych zbyt płytkiego spulchnienia ziemi wzrost roślin może zostać zachwiany.

Jakie narzędzia warto jeszcze zakupić?

Poza wymienionymi narzędziami warto kupić odpowiedniej jakości grabie i łopatę, które z jednej strony umożliwią sprawne posprzątanie naszego kawałka zieleni, a z drugiej strony ułatwią przesadzanie roślin.

W przypadku twardej ziemi, mającej tendencję do brylenia się warto rozważyć zakup kilofa, który bez większego wysiłku upora się z rozbiciem większych kawałków ziemi. Do spulchniania ziemi przydadzą się ręczne kultywatory, a opryskiwacze uporają się z większymi skupiskami chwastów. Jeśli obok nasadzanych roślin drobnych w naszym ogrodzie znajdują się też drzewa i krzewy ozdobne z pewnością zainteresować warto się sekatorom do przycinania odrastających pędów. W utrzymaniu czystości na pewno taczki, które pomieszczą sporą ilość zanieczyszczeń.

Kupując grabie, musimy zastanowić się nad sposobem, w jaki będziemy je wykonywać. Im masywniejsze będą grabie, tym ich główna praca skupiać się będzie nie na oczyszczaniu terenu, a raczej na rozdrabnianiu gleby. Zakup przypadkowych narzędzi to strata pieniędzy, gdyż często kupujemy wtedy narzędzia bez przemyślenia, narażając się na tym samym na koszty. Tu wszystko ma znaczenie. Dobór wagi, wielkości, materiału wyjściowego. Pomyłka, w którymś z wymienionych obszarów poszukiwań nie pozwala wykonać zakładanych prac ogrodowych w terminie, dodatkowo narażając nas na koszty.

pinit-fg-en-rect-gray-20