Rodzaje narzędzi rolniczych

Kategoria: Blog

narzędzia rolnicze

Rolnictwo w Polsce do bardzo ważna dziedzina krajowej gospodarki. Produkty pochodzące z polskich gospodarstw wyróżniają się doskonałą jakością i cieszą się sporym uznaniem również za granicą, będąc jednym z głównych towarów eksportowych. Do uprawy roślin niezbędna jest nie tylko wiedza i umiejętności, ale również odpowiednie narzędzia rolnicze.

Rodzajów narzędzi rolniczych jest bardzo wiele. To zarówno różnorodne urządzenia mechaniczne, pozwalające na efektywną pracę i mechanizację mechanizmów produkcji, jak i narzędzia o prostej konstrukcji, umożliwiające wykonywanie prac manualnych. Z tego też powodu narzędzia rolnicze możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • narzędzia ręczne
  • narzędzia pociągowe

Narzędzia rolnicze do prac ręcznych

Ręczne narzędzia rolnicze, jak sama nazwa wskazuje, obsługiwane są za pomocą siły rąk. W przeszłości stanowiły zdecydowaną większość narzędzi wykorzystywanych przez rolników, ale i współcześnie są niezbędne w każdym gospodarstwie rolniczym. Do najbardziej znanych narzędzi tego rodzaju zaliczamy m.in. kosę, motykę, grabie, widły czy łopaty.

Kiedyś kosę wykorzystywano głównie do ścinania trawy i zboża. Współcześnie nadal jest niezbędna w rolnictwie, aczkolwiek służy głównie do podcinania trawy tam, gdzie urządzenia mechaniczne nie są w stanie dotrzeć. Potrzebna jest również do cięcia trawy przeznaczonej na paszę dla zwierząt. Bardzo ważna jest motyka, która umożliwia spulchnianie gleby i usuwanie z niej chwastów. Każdy renomowany producent narzędzi rolniczych posiada w swoim asortymencie te podstawowe narzędzia ręczne, a także wiele innych, które w wielu sytuacjach okazują się niezbędne do realizacji wielu prac w gospodarstwie rolnym.

Narzędzia rolnicze pociągowe

Pociągowe narzędzia rolnicze wymagają użycia siły znacznie większej niż mogą zapewnić ręce. Do ich obsługi stosuje się obecnie głównie ciągniki. Ich podstawową zaletą jest fakt, iż są w stanie znacznie przyspieszyć wiele prac rolniczych, co jest szczególnie istotne w przypadku większych gospodarstw rolnych. Do tego rodzaju narzędzi zaliczamy m.in. pług i brony.

pinit-fg-en-rect-gray-20