Kilka podstawowych zasad, jak przygotować narzędzia ogrodowe do sezonu

Kategoria: Blog

narzedzia ogrodowe

Pierwsze cieplejsze zwiastujące  nadejście wiosny to czas intensywnych prac w ogrodzie. Dobra kondycja roślin zależy nie tylko od rodzaju podejmowanych prac, ale również od dobrego stanu technicznego narzędzi, jakimi się posługujemy. Aby nasze wiosenne porządki w ogrodzie przebiegły sprawnie i bezpiecznie, warto odpowiednio wcześniej przygotować narzędzia ogrodowe.

Przygotowanie narzędzi służących do kopania

 

Zalegająca ziemia na motykach, łopatach czy grabiach powinna być usunięta za pomocą twardej szczotki. Następnie, warto zanurzyć narzędzia we wrzątku lub przetrzeć spirytusem, aby odpowiednio je doczyścić i pozbyć się bakterii. Narzędzia ogrodowe osuszymy, później najlepiej sprawdzi się, jeśli pozostawimy na słońcu lub w suchym pomieszczeniu. Rdzę można z powodzeniem usunąć papierem ściernym, natomiast metalowe powierzchnie dobrze jest zabezpieczyć preparatem konserwującym. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia konserwacja narzędzi. Aby prace w ogrodzie były dla nas przyjemnością, należy zadbać o to, by nasi pomocnicy nie wyglądali na zniszczonych. Przed wiosennymi pracami można odpowiednio naostrzyć narzędzia, a także wymienić popękane trzonki na nowe.

 

Przygotowanie narzędzi do cięcia

 

Po pierwsze,  należy dokładnie umyć i osuszyć narzędzia. Następnie, pozbyć się widocznych oznak korozji za pomocą papieru ściernego. Wypolerowane powierzchnie są bardziej odporne na rdzewienie i trudniej przylegają do nich zanieczyszczenia. Narzędzia do cięcia powinny być odpowiednio ostre, dlatego dobrze jest naostrzyć nożyce, sekatory czy siekiery. Odpowiednia konserwacja to jeden z najważniejszych elementów właściwego przygotowania. Warto pomalować nim wszystkie miejsca połączeń części ruchomych. Ważne jest również, aby nie pozostawić prześwitu pomiędzy częściami tnącymi. Tak przygotowane narzędzia do cięcia z pewnością posłużą nam skutecznie i na dłużej, nie tylko przez okres wiosenny!

pinit-fg-en-rect-gray-20