Podstawowy zestaw do pielęgnacji ogrodu, czyli niezbędnik ogrodnika

Kategoria: Blog

narzędzia do ogrodu

Pielęgnowanie ogrodu wymaga sporego nakładu pracy. Warsztat ogrodnika powinien składać się więc z wielu narzędzi – my przedstawiamy te, które są niezbędnym minimum.

Jaki sprzęt wybrać?

Aby cieszyć się wspaniałym ogrodem, warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęty ogrodnicze, które posłużą nam przez lata. Przy ogrodach dużej wielkości przyda się sprzęt z napędem elektrycznym lub spalinowym, przy małych – wystarczą ręczne narzędzia ogrodowe. Ręczny sprzęt ogrodniczy będzie przydatny w każdym ogrodzie, powinien być lekki, ergonomiczny i wykonany z trwałego materiału. Często mają w składzie poliamidy wzmocnione włóknem szklanym, węglowym bądź aluminium. Sprzęt z napędem elektrycznym zapewnia cichą i wydajną pracę, ale ma ograniczony zasięg działania. Natomiast sprzęt spalinowy ze względu na dużą moc i wytrzymałość sprawdza się najlepiej w ogrodach o dużej powierzchni.

Czynności w ogrodzie a potrzebne sprzęty

Dbanie o ogród składa się z kilku następujących elementów: pielęgnacja trawnika, sadzenie i formowanie roślin,  grabienie, kopanie oraz podlewanie. Do każdej z tych czynności przyda się odpowiedni sprzęt. Przy pielęgnacji trawnika niezbędnym minimum będzie kosiarka oraz kosa do miejsc trudno dostępnych dla kosiarek. Do formowania roślin warto zaopatrzyć się w nożyce i sekatory. Do kopania posłużą szpadle i łopaty. Małe łopatki i pazurki posłużą nam zaś do sadzenia. W ogrodzie warto również mieć glebogryzarkę przydatną przy wyrównywaniu terenu i usuwaniu chwastów. Przy grabieniu wystarczą w zupełności grabie, których można użyć także do sprzątania śmieci i rozbijania grud ziemi. Czynność podlewania znacząco ułatwią nam węże ogrodowe, ewentualnie konewka, jeśli mamy bardzo mały ogród. Oprócz tych narzędzi warto kupić jeszcze taczki, które są niezbędne przy wynoszeniu i wywożeniu gleby.

pinit-fg-en-rect-gray-20