Piec koza – ze stali czy żeliwa?

Kategoria: Blog

Piec koza

Piece wolnostojące, potocznie określane jako koza, cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Z uwagi na liczne zalety, którymi się charakteryzują, stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych kominków. Producenci pieców koza oferują nam obecnie eleganckie i ekonomiczne modele, które nie tylko ogrzewają wnętrze, ale również atrakcyjnie się prezentują. Tworzą w mieszkaniu przytulny klimat, a jednocześnie są bardzo funkcjonalnym i prostym w obsłudze źródłem ciepła. Świetnie sprawdzają się w salonach, domkach letniskowych czy w tradycyjnych kuchniach. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na zamontowanie kominka, ale chcieliby ogrzewać się przy “żywym” ogniu w domu. Kozy można ustawić właściwie w dowolnym miejscu, o ile będzie tam podłączenie do komina.

Wiele osób planujących zastosowanie tego rodzaju rozwiązania zastanawia się, czy wybrać piec żeliwny, czy też stalowy. Warto przeanalizować te dwie opcje.

Żeliwny czy stalowy piec typu koza?

Piece żeliwne występują najczęściej w bardzo tradycyjnej formie. Często urozmaicone są ciekawymi motywami dekoracyjnymi, które nadają im oryginalnego charakteru. Kozy żeliwne dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych. Najczęściej pomalowane są czarną, niebieską lub białą emalią, co dodatkowo wpływa na ich walory wizualne. Żeliwne piece świetnie sprawdzają się jako źródło ciepła zastosowane w domkach letniskowych, ponieważ żeliwne paleniska intensywnie produkują duże ilości ciepła.

Piece stalowe przede wszystkim cechują się znacznie mniejszym ciężarem niż piece żeliwne. Niestety z powodu znacznie cieńszych ścian mają mniejsze możliwości akumulacji ciepła. Oddawanie ciepła zaczyna się zaraz po rozpaleniu ognia, natomiast kończy się wraz z jego wygaśnięciem. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się stosowanie gładkich okładzin ceramicznych lub kamiennych kafli na powierzchni pieców stalowych, ponieważ temperatura ścian może być bardzo wysoka. Okładziny mogą również zwiększyć sprawność pieca oraz jego zdolność do akumulowania ciepła. Niektóre modele mogą być wyposażone również w płytę grzejną przeznaczoną do gotowania.

pinit-fg-en-rect-gray-20