Niebezpieczne narzędzia ogrodowe czyli kilka podstawowych zasad BHP w ogrodzie

Kategoria: Blog

Prace w ogrodzie

Praca w ogrodzie dla znacznej większości z nas jest czystą przyjemnością. Marzymy przecież o domu z ogrodem i pięknym trawnikiem, który będziemy mogli kosić. Popadając w euforię, wynikającą z posiadania własnego skrawka ziemi, zapominamy często o niebezpieczeństwach, jakie mogą na nas czyhać podczas prac w ogrodzie. A niebezpieczeństwo to potęguje ilość sprzętu, jakiego używamy w trakcie wykonywania poszczególnych zadań. Analizując ryzyko możemy wyróżnić trzy zasadnicze grupy zagrożeń. Są one spójne z czynnościami, jakie wykonujemy w ogrodzie. Wyróżniamy zatem:

 • Przycinanie drzew i krzewów
 • Prace na wysokości
 • Ochronę roślin
 • Pozostałe prace ogrodnicze

Przeanalizujemy poszczególne sekcje wskazując nie tylko zagrożenia i urazy, jakie mogą spowodować narzędzia do pracy w ogrodzie, ale także zasady BHP, których należy przestrzegać w trakcie wykonywania konkretnych prac.

Jakie wypadki mogą się zdarzyć podczas przycinania drzew i krzewów?

Przycinanie drzew i krzewów należy do czynności szczególnie niebezpiecznych. W trakcie wykonywania prac czyha na nas wiele niebezpieczeństw. Do głównych możemy zaliczyć:

 • Urazy mechaniczne oka wywołane przez gałęzie, wióry i zanieczyszczenia powstałe w wyniku cięcia
 • Uszkodzenie skóry przez gałęzie
 • Skaleczenia narzędziami

Aby uchronić się przed tymi zagrożeniami należy zabezpieczyć się nakładając okulary lub specjalną maskę, kask oraz rękawice. Przed rozpoczęciem pracy trzeba dokładnie sprawdzić narzędzia, którymi będziemy się posługiwać. Sekator bądź piła muszą być odpowiednio naostrzone oraz naoliwione.

Jakie wypadki mogą się zdarzyć podczas prac na wysokości?

Drabina to narzędzie, które jak się okazuje stwarza ogromne zagrożenie. A raczej powoduje je człowiek korzystając z tego narzędzia w sposób nieumiejętny. Podczas użytkowania drabiny może dojść do:

 • Upadku z drabiny
 • Przewrócenia się drabiny
 • Pęknięcia szczebla

Drabina w złym stanie technicznym lub po prostu źle ustawiona może się przewrócić. To naraża pracującą osobę na poważne niebezpieczeństwo. Przecież upadek z wysokości może skończyć się nawet śmiercią. Dlatego korzystając z drabiny należy najpierw zweryfikować jej stan techniczny. Podczas ustawiania należy sprawdzić czy podłoże jest odpowiednio twarde i równe. Przy pracach na wysokości wskazana jest asekuracja drugiej osoby.

Jakie wypadki mogą się zdarzyć podczas prac związanych z ochroną roślin?

Większość roślin znajdujących się w grodzie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych. Najczęstszą formą ochrony jest oprysk specjalnymi preparatami. Środki chemiczne zabezpieczają rośliny przed atakami pasożytów i patogenów. Niestety nie są także obojętne dla człowieka. Związki zawarte w substancjach chemicznych mogą być powodem kłopotów zdrowotnych, do których zaliczamy:

 • Reakcje alergiczne
 • Zatrucia
 • Uszkodzenie lub poparzenia skóry
 • Uszkodzenie wzroku

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji przed rozpoczęciem oprysku należy nałożyć kombinezon ochronny, okulary, gumowe rękawice oraz maskę przeciwpyłową.

Jakie inne niebezpieczeństwa czyhają na nas podczas prac w ogrodzie?

Urazów możemy nabawić się nawet podczas z pozoru prostych prac ogrodniczych takich jak pielenie czy spulchnianie ziemi. W ich trakcie łatwo o skaleczenie, którego następstwem może być zakażenie. Ponadto możemy oparzyć się włoskami lub sokiem roślin bądź tez podrażnić oczy. Dlatego nawet podczas wykonywania prostych prac należy założyć rękawice ogrodnicze.

Jak się okazuje praca w ogrodzie może być pełna niebezpieczeństw. Można ich jednak łatwo uniknąć stosując odpowiednie środki ostrożności. A po zakończeniu prac warto odstawić wszystkie narzędzia ogrodowe na miejsce, aby nie wejść na nie przypadkiem i…nie zrobić sobie krzywdy.

pinit-fg-en-rect-gray-20