Czy narzędzia rolnicze znajdą zastosowanie w przydomowym ogrodzie?

Kategoria: Blog

widły w ogrodzie

Tradycyjne narzędzia rolnicze są wciąż bardzo popularne i masowo wykorzystywane przy różnego rodzaju pracach gospodarczych. Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo zajmujące uprawą albo hodowlą krów, owiec, kóz czy trzody chlewnej, w którym nie używano by choćby wideł. Mimo masowego korzystania z rozrzutników obornika, wozów paszowych lub maszyn do rozściełania słomy zawsze zdarzy się sytuacja, gdy jakąś część podobnych materiałów trzeba rozprowadzić ręcznie. Narzędzia rolnicze przez długi czas będą więc potrzebne w każdym gospodarstwie. Poza tym, wiele z nich znajduje zastosowanie także w ogrodnictwie. Sprawdźmy, jakie narzędzia rolnicze mogą się nam przydać w przydomowym ogródku.

Widły

Widły to charakterystyczna trój- lub czterozębna głowica osadzona na drewnianej lub metalowej rękojeści. W przydomowym ogrodzie najczęściej przydaje się do pracy z kompostem. Widły znakomicie sprawdzają się także przy przenoszeniu zgrabionych liści na taczki lub przyczepkę. Można je wykorzystać także do napowietrzania trawnika, nakłuwając nimi murawę. Jeśli zdarzy nam się skosić wysoką trawę lub wyciąć większą ilość roślin, np. krzaków pomidorów po sezonie widły mogą przydać się do ich zbierania i przenoszenia.

Do prac ogrodowych szczególnie przydatne mogą być widły do kopania, tzw. amerykany. Charakteryzują się one głowicą z płaskimi wyprofilowanymi zębami. Tego rodzaju narzędzie sprawdza się znakomicie w sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni do przekopania kawałka ogródka. Są bardzo użyteczne, szczególnie gdy mamy do czynienia z mocno ubitą i uleżałą ziemią, ponieważ o wiele łatwiej wbić je w ziemię niż szpadel, a za ich pomocą uzyskamy dokładnie takie same efekty. Po widły amerykany możemy więc sięgnąć np. wtedy, gdy kawałek trawnika mamy zamiar przeznaczyć na powiększenie ogródka warzywnego czy na rabatę z kwiatami.

Motyki

Do narzędzi rolniczych, które mogą znaleźć zastosowanie w przydomowym ogródku, należą również motyki. Nadają się one bardzo dobrze m.in. do spulchniania gleby albo podcinania korzeni. Można nimi usuwać zbędną roślinność lub przygotowywać wgłębienia na sadzone rośliny albo wysiewane ziarna. Szczególnie przydatne są motyki trójzębne, za pomocą których można również wykopywać warzywa lub zgarniać łodygi albo liście.

pinit-fg-en-rect-gray-20