Jakie narzędzia ogrodowe są niezbędne w ogrodzie latem?

Kategoria: Blog

lato

Prawidłowa pielęgnacja ogrodu to podstawa, aby cieszyć się jego pięknym wyglądem.
W zależności od pory roku wykonywane są różne czynności. Do każdej z nich przeznaczone są inne narzędzia ogrodowe, przyspieszające cały proces. Które z nich będą szczególnie przydatne latem, aby móc podziwiać pełne blasku i kolorów rośliny? Przedstawiamy krótkie zestawienie wyposażenia, które sprawdzi się w każdej sytuacji.

 

Sprzęt ogrodniczy dopasowany do wielkości ogrodu

 

Narzędzia ogrodnicze powinny być przede wszystkim dopasowane do ogrodu oraz prac, które będą w nim wykonywane. W niewielkich ogrodach doskonale sprawi się wyposażenie ręczne – np. sekatory. Inwestycja w specjalistyczny sprzęt elektryczny nie miałaby w tej sytuacji sensu, ponieważ ciężko byłoby go wykorzystać na małej przestrzeni.  Odwrotnie jest w przypadku dużych ogrodów, gdzie podstawą są chociażby kosiarki z napędem.

 

Przycinanie żywopłotów, krzewów i drzew

 

Zazwyczaj czynności pielęgnacyjne związane z przycinaniem krzewów i porządkowaniem ogrodów odbywają się na wiosnę. Zmiany klimatu w Polsce jednak coraz bardziej przyczyniają się do opóźnienia tych prac. Podstawowym wyposażeniem podczas takiej pielęgnacji będą specjalistyczne narzędzia ogrodnicze:

  • mechaniczne nożyce przeznaczone do żywopłotu,
  • nożyce tnące – elektryczne lub spalinowe, wykorzystywane do przycinania krzewów lub niewielkich drzew,
  • pilarki łańcuchowe – stosowane podczas większych prac ogrodowych np. wycinanie drzew, które już do niczego się nie nadają.

 

Utrzymanie czystości w ogrodzie

 

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji ogrodu jest jego utrzymywanie w czystości. Lato to czas, kiedy bardzo mocno kwitną wszelkiego rodzaju kwiaty i drzewa. Już po przekwitnięciu pewne ich części spadają na ziemię. Oczywiście można poczekać, aż same ulegną rozkładowi, jednak zdecydowanie lepiej prezentuje się zadbany ogród. Wystarczy wykorzystywać najprostsze grabki lub jeszcze bardziej wygodne pazurki, które w szybki sposób pomogą pozbyć się zbędnych elementów.

 

Nawodnienie ogrodu – podstawa

 

Najważniejsze w trakcie wysokich temperatur będzie odpowiednie nawodnienie trawnika oraz innych roślin. W małych ogrodach doskonale sprawdzi się średniej wielkości konewka lub zraszacz ręczny. Jednak w przypadku większych przestrzeni konieczne będzie wykorzystanie węża ogrodowego lub zraszacza automatycznego.

pinit-fg-en-rect-gray-20