Jak należy zabezpieczyć narzędzia ogrodowe przed zimą?

Kategoria: Blog

narzędzia ogrodnicze

Przed sezonem zimowym ogród należy uporządkować, a rośliny zabezpieczyć przed mrozem. Zadbać trzeba także o narzędzia ogrodnicze. To najlepszy czas, aby dokonać drobnych napraw, a następnie zabezpieczyć je w taki sposób, aby dobrze służyły przez cały kolejny sezon. Podpowiadamy jak to zrobić!

Czyszczenie, usuwanie drobnych usterek i konserwacja

Wszystkie narzędzia i sprzęty ogrodnicze trzeba najpierw dokładnie oczyścić, usunąć z nich resztę trawy, błota, pozbyć się żywicy. Drobne narzędzia, a precyzyjnie – części wykonane z tworzyw sztucznych – można umyć pod bieżącą wodą lub przetrzeć zwilżoną szmatką. Pomocne będą też pędzelki i szczoteczki. Sposobem uchronienia roślin przed działaniem bakterii i grzybów jest przetarcie drobnych elementów (pazurków ogrodniczych, widełek, motyczek czy grabi) spirytusem.

Wspomnianą żywicę z ostrzy noży usuniemy przy pomocy rozpuszczalnika. Metalowe elementy nie powinny być narażone na długi kontakt z wodą, do ich pielęgnacji stosujmy odpowiednie preparaty, dedykowane do metalu. Na zimę warto umieścić je w futerałach z olejem. Zasilane elektrycznie narzędzia należy wyłączyć z prądu. Upewnijmy się także, że zbiorniki paliwa narzędzi spalinowych są puste. Paliwa nie wylewamy, ale zużywamy je do końca. Pamiętajmy, aby konserwacja kosiarek, podkaszarek i innych elektronarzędzi była zgodna z zaleceniami producenta sprzętu. W przypadku stwierdzenia większych awarii lub konieczności wymiany części najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu.

Jak poprawnie przechowywać narzędzia?

Narzędzia muszą być zabezpieczone przed działaniem deszczu, śniegu, pary wodnej oraz niskich temperatur. Mniejsze narzędzia warto umieścić na półkach, węże ogrodowe zwinąć, a łopaty, grabie oraz inne narzędzia z trzonkami najlepiej jest powiesić na ścianie. W ten sposób unikniemy bałaganu i zawieruszenia drobnych elementów, zaoszczędzimy także miejsce. Wygodnym, a przy tym estetycznym sposobem przechowywania wyposażenia są stojaki na narzędzia ogrodnicze. Są dostępne w różnych wariantach, odpowiednich do potrzeb miłośników uprawy roślin.

pinit-fg-en-rect-gray-20