Najbardziej popularne rodzaje łopat

Kategoria: Blog

łopata do śniegu

Łopaty są jednymi z najbardziej popularnych narzędzi i znajdują się chyba w każdym domu jednorodzinnym. Są potrzebne do pracy w ogrodzie, przydają się przy prowadzeniu prac budowlanych oraz przy przemieszczaniu różnych materiałów. Sprawdźmy, jakie rodzaje łopat są najczęściej używane i do czego mogą służyć.

 

Łopaty

Potocznie łopatą nazywamy każde narzędzie, którego kształt pozwala na swobodne kopanie. Jednak w rzeczywistości łopata służy do przemieszczania materiałów sypkich. Jej główka jest zakończona prosto, a jej powierzchnia tak wyprofilowana, by materiał się z niej nie zsuwał. Zwykle powierzchnia główki jest dość duża, tak by można było nabrać więcej materiału. Najczęściej przy pomocy łopat ładujemy lub przenosimy piasek lub bardzo drobne kruszywa. Łopata sprawdza się dobrze również przy rozrzucaniu różnych materiałów, np. rozsypywaniu nawozu czy soli drogowej. Przy pomocy łopaty możemy też oczywiście kopać, jednak może to być uciążliwe.

 

Łopaty do węgla

Łopaty do węgla to zwykle łopaty o dużo większej główce, a często również krótszym trzonku. Służą do przemieszczania i dosypywania węgla do kotłów. Charakteryzują się wyższymi rantami, które zwykle są też zagięte pod większym kątem.

 

Łopaty do śniegu

Łopaty do śniegu służą do walki ze skutkami zimy. Można przy ich pomocy odgarniać śnieg, usuwać lód lub rozpuszczający się śnieg zmieszany z wodą. Mają dużą powierzchnię, wysokie ranty a powierzchnia główki jest wyprofilowana w kształcie wycinka walca. Dolna krawędź główki, którą wykorzystuje się często do usuwania lodu, jest w wielu przypadkach dodatkowo wzmocniona.

 

Szpadel

Szpadel to narzędzie służące do kopania oraz spulchniania ziemi. Jest wykorzystywany przy  różnych pracach ziemnych, np. kopaniu rowów, oczek wodnych czy wkopywaniu słupków ogrodzeniowych. Używa się go także w pracach ogrodowych do przekopywania lub sadzenia roślin. Szpadle mają zwykle dość wąską i niezbyt długą główkę, pozbawioną całkowicie ranków bocznych. Ich powierzchnia jest walcowata dla wzmocnienia wytrzymałości, a dolna krawędź półokrągła. Dostępne są szpadle z różną krzywizną krawędzi roboczej. Im bardziej zakrzywiona krawędź, tym łatwiej można wbić szpadel w twardszą powierzchnię.

pinit-fg-en-rect-gray-20