Motyki, pazurki, pikowniki itp., czyli narzędzia niezbędne w ogrodzie

Kategoria: Blog

Narzędzia ogrodnicze

Każdy pasjonat ogrodnictwa pragnie, aby jego ogród był zadbany, estetyczny, a wszystkie zasadzone rośliny wspaniale się rozwijały. Aby jednak tak się stało, potrzeba nie tylko dobrych warunków gruntowych, odpowiedniej pogody czy zastosowania właściwych środków ochrony roślin, ale przede wszystkim sporo czasu poświęconego na pielęgnację roślinności. Nie mniej istotne są różnorodne narzędzia ogrodnicze, które w dużej mierze ułatwiają nam pracę, czyniąc ją bardziej efektywną i wydajną. Do tego rodzaju narzędzi zaliczamy przede wszystkim motykę. Przydatne mogą okazać się też dodatkowe akcesoria, na przykład tzw. pazurki czy pikowniki.

Motyki ogrodowe – rodzaje i zastosowanie

Zastosowanie motyki jest niezwykle wszechstronne i raczej nikt nie wyobraża sobie bez niej pracy w ogrodzie. Przede wszystkim służy do spulchniania gleby, pielenia oraz okopywania roślinności. Motyki dostępne są w różnych rodzajach. Standardowe duże motyki sprawdzą się podczas pracy przy większych roślinach oraz na dużych powierzchniach. Małe motyczki są niezastąpione wówczas, gdy niezbędna jest precyzja. Są one poręczne i świetnie nadają się do prac przy delikatnych, niewielkich roślinach. Znajdują zastosowanie w mniejszych ogrodach, a także na balkonach, tarasach i rabatach.

Konstrukcja motyki jest stosunkowo prosta, składa się z ostrza oraz trzonka. Ostrze, najczęściej stalowe, może być trapezowe, prostokątne lub trójkątne. Trzonek najczęściej wykonany jest z drewna, aluminium albo stali. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na poręczność. Narzędzie nie może być ani za małe, ani za ciężkie.

Co jeszcze przyda się nam w ogrodzie?

Oprócz motyki warto zaopatrzyć się w dodatkowe narzędzia, takie jak np. pazurki ogrodnicze. Pazurki również służą do spulchniania gleby oraz wyrywania chwastów. Są nieco delikatniejsze od motyki, więc świetnie sprawdzą się podczas wykonywania precyzyjnych prac na niewielkich powierzchniach. Kolejnym przydatnym narzędziem są tzw. pikowniki, które służą do tworzenia otworów w glebie pod rośliny.

pinit-fg-en-rect-gray-20