Wybór łopaty do śniegu wybrać?

Kategoria: Blog

odśnieżanie

Która łopata do śniegu sprawdzi się najlepiej? Przy zakupie zwróć uwagę na wagę, uchwyt, szerokość i krawędź roboczą oraz na materiał, z której jest wykonana.

Wielkość odśnieżanej powierzchni a wybór łopaty

Przy zakupie łopaty główny czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę, to wielkość powierzchni, która będzie nią odśnieżana. Ekonomiczniej jest kupić plastikową bądź drewnianą łopatę – taka w zupełności wystarczy do małych powierzchni, a nie narazi nas na zbyteczne koszta.

Materiał wykonania

Część robocza łopaty, czyli tzw. szufla, może być wykonana z metalu bądź tworzywa sztucznego. Łatwo można się domyślić, że szufla z tworzywa sztucznego jest mniej wytrzymała, a przez to o wiele tańsza. Jest to raczej rozwiązanie na jeden sezon. W szerszej perspektywie opłaca się zatem zainwestować w łopatę z metalową częścią roboczą.

Specjalne rodzaje łopat

Zgarnianie śniegu zwykłą łopatą wymaga wiele wysiłku oraz czasu. Dlatego osobom, które mają dużo powierzchni do odśnieżania poleca się kupno łopaty do śniegu na kółkach czy łopaty elektrycznej. Łopata do śniegu na kółkach ma bardzo szeroką szuflę wspartą na kołach. Elektryczna łopata to ręczna odśnieżarka, która pozwala szybciej i sprawniej zgarniać śnieg.

Waga, uchwyt, szerokość i krawędź robocza

Lżejsze łopaty są szybsze i łatwiejsze w użyciu, duże i ciężkie zaś mało poręczne i niewygodne. Łopaty z uchwytem drewnianym są najcięższe, dlatego zbytnio się ich nie zaleca. Uchwyt narzędzia powinien być wyprofilowany, czyli wygięty, co umożliwi wygodne korzystanie. Taki uchwyt jest również sztywniejszy i odporniejszy od drewnianego. Szerokość robocza powinna być dosyć spora, wtedy nasza praca będzie najbardziej wydajna. Niestety ma to też swój minus – praca taka będzie wymagała od nas więcej wysiłku. Co ciekawe, na rynku można znaleźć tak szerokie łopaty, których mogą używać dwie osoby. Jeśli chodzi o krawędź roboczą, to w tym przypadku należy wziąć pod uwagę rodzaj odśnieżanej powierzchni. Do płaskich bowiem idealnym rozwiązaniem będzie łopata wzmocniona paskiem aluminium, a do innych – łopata do śniegu z gumą.

pinit-fg-en-rect-gray-20