Kupujemy grabie. Jakie są ich rodzaje i przeznaczenie?

Kategoria: Blog

Wybieranie grabi

Prace w ogrodzie to zwykle okazja do relaksu i szansa do spędzenia odrobiny czasu na świeżym powietrzu. Daje dużo satysfakcji, ponieważ pozwala na obserwowanie, jak włożony wysiłek procentuje efektownym wyglądem hodowanych roślin i zadbaną przestrzenią wokół nas. Jednak by móc cieszyć się pięknym ogrodem poza wkładem własnej pracy trzeba również dysponować odpowiednimi narzędziami ogrodniczymi. Bez dobrych grabi, szpadla czy innych niezbędnych akcesoriów nie będziemy w stanie osiągnąć rezultatów, o jakich marzymy.

Grabie należą do podstawowych narzędzi ogrodowych i przydają się każdemu, niezależnie od tego, czy ma duży i piękny ogród, czy jedynie kilka drzew i trawnik koło domu. Warto sprawdzić, jakie są ich rodzaje i do czego można je wykorzystać, by móc dokonać trafnego wyboru.

Grabie tradycyjne

Grabie tradycyjne to model, który zwykle przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy to określenie. Składa się z drewnianego trzonu, który pełni funkcję rączki, za którą trzymamy podczas grabienia oraz główki z zębami, która służy do zagarniania grabionego materiału.

Rączka jest najczęściej wykonywana z drewna, co sprawia, że jest bardzo wytrzymała i praktyczna w użytkowaniu – trudno ją złamać czy odkształcić. Główka grabi może być wykonana z różnych materiałów – zwykle tworzywa sztucznego lub metalu. Tworzywo może być nieco lżejsze, jednak zdecydowanie najtrwalsze są główki metalowe. Bardzo ważna jest szerokość główki oraz ilość zębów, ponieważ decydują o tym, jak szeroki pas terenu możemy zagrabić przy jednym pociągnięciu. Wraz ze wzrostem szerokości główki jest też ona bardziej narażona na wygięcie, gdy zahaczymy o korzeń lub kamień. Dlatego wielu dobrych producentów dodaje specjalne wzmocnienia w postaci prętów, które usztywniają główkę.

Grabie tradycyjne są najczęściej używane do zagrabiania suchej trawy, usuwania resztek gałązek, kory lub opadłych liści. Często przy ich pomocy wyrównuje się także alejki ogrodowe wysypane drobnym kruszywem.

Grabie wachlarzowe

Grabie wachlarzowe są wyposażone w głowicę, która jest zbudowana z wąskich metalowych  taśm lub prętów. Rozchodzą się one od mocowania przy trzonie właśnie w kształcie wachlarza, od którego wzięły swą nazwę. Grabie tego rodzaju są zwykle oferowane w dwóch wariantach: o stałym rozstawie zębów oraz z regulacją. Modele regulowane pozwalają zmienić odległości między końcówkami taśm lub prętów oddalając je od siebie lub zbliżając. Dzięki temu regulowane grabie wachlarzowe można dopasować do rodzaju grabionego materiału, np. różnej wielkości liści. Właśnie grabienie liści jest najczęstszym zastosowaniem tego rodzaju grabi. Można przy ich wykorzystaniu również z powodzeniem pielęgnować trawnik.

pinit-fg-en-rect-gray-20