Konserwacja ręcznych narzędzi ogrodowych

Kategoria: Blog

narzędzia ogrodnicze

Narzędzia ogrodowe są w sposób szczególny narażone na obciążenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Aby więc służyły nam jak najdłużej, warto zadbać o ich odpowiednią konserwację.

Oczyszczanie

Bardzo ważne jest czyszczenie narzędzi po każdym użyciu. Wilgoć czy ziemia mogą niekorzystnie wpłynąć na ich stan. Z tego względu warto też zwrócić uwagę na miejsce przechowywania narzędzi, które powinno być suche. Zwykłe zabrudzenia możemy wyczyścić zmoczoną szmatką, resztki żywicy usuniemy zaś rozpuszczalnikiem bądź alkoholem. W przypadku większych zabrudzeń pomocne mogą być preparaty w spreju.

Oliwienie ruchomych części narzędzi

W ręcznych narzędziach ogrodowych bardzo ważna jest konserwacja ruchomych, pracujących części. Są to wszelkiego rodzaju dźwignie, sprężyny czy łożyska. Należy zatem regularnie je oliwić. Poleca się stosowanie oleju maszynowego lub oleju do łańcuchów rowerowych. Dobrze sprawdzi się również smar. Ponadto w wielu sklepach można znaleźć specjalne preparaty do konserwowania ruchomych części narzędzi.

Usuwanie rdzy i stosowanie środków ochronnych

Gdy pojawi się rdza, nie należy zbytnio się martwić. Narzędzia ogrodowe mają to do siebie, że szybko rdzewieją. Aby usunąć rdzę, należy użyć drucianej szczotki bądź papieru ściernego. Co więcej, na rynku można znaleźć wiele środków antykorozyjnych. Powinniśmy używać ich na sam koniec, po zabiegu oczyszczania i oliwienia narzędzi. Przed ponownym użyciem należy użyć preparatu do czyszczenia na sucho, ponieważ natłuszczony sprzęt nie będzie działał prawidłowo, ale również zostawiał tłuste plamy. Warto zaznaczyć, że konserwacja narzędzi jest szczególnie ważna przed zimą oraz na początku wiosny, a więc pod koniec sezonu ich używania oraz na początku. To poprawi sprawność i wydłuży żywotność ręcznych narzędzi ogrodowych.

Producent narzędzi ogrodowych

Jeśli chcemy zakupić jednak nowy sprzęt, warto zapoznać się z produktami, które oferujemy na naszej stronie internetowej.

pinit-fg-en-rect-gray-20