Jesienne prace w ogrodzie

Kategoria: Blog

prace w ogrodzie

Jesień to pora roku, gdy w naszych ogrodach przede wszystkim zajmujemy się pracami porządkowymi. Przed pierwszymi zimowymi mrozami musimy odpowiednio przygotować naszą przydomową zieloną przestrzeń.

Jakie prace należy wykonać w ogrodzie przed zimą?

Przede wszystkim należy skupić się na roślinach jednorocznych. Z rabat usuwamy resztki uprawianych roślin wraz z chwastami. Przydadzą się do tego odpowiednie narzędzia ogrodnicze, które ułatwią i przyśpieszą nam pracę. Następnie należy odpowiednio nawieźć rabaty kompostem lub obornikiem, ewentualnie nawozami sztucznymi.

W kolejnym kroku warto się skupić na roślinach wieloletnich, które przed zimą wymagają przycięcia i usunięcia zaschniętych części. Pozostawiamy wyłącznie te elementy roślin, które mogą być ozdobne również zimą, np. kwiatostany lub owocostany. Koniecznie musimy się pozbyć również części roślin, na których pojawiają się objawy jakiejś choroby. Co więcej, z rabat wygrabiamy wszystkie opadłe liście.

Jeśli uprawiamy rośliny sezonowe w pojemnikach, np. skrzynkach, donicach, misach, powinniśmy je usunąć. Ziemię można rozrzucić na rabaty, a pojemniki dokładnie umyć, wysuszyć i odstawić w miejsce przechowywania.

Nie można zapomnieć też o obfitym podlaniu roślin przed pierwszymi przymrozkami. Dotyczy to roślin dwuletnich i zimozielonych krzewów iglastych i liściastych. Dzięki temu zapewnimy im odpowiednią wilgotność podłoża.

Nie można zapomnieć też o dokładnym uporządkowaniu trawnika. Jesienią warto wykonać ostatnie koszenie trawnika, najlepiej na przełomie października i listopada. Po sezonie letnim murawa może wymagać rozluźnienia, więc warto zaplanować też aerację trawnika. Jest to zabieg wykonywany przy użyciu aeratora. Przed zimą trzeba też dokładnie oczyścić trawnik z opadłych liści, gałązek i warstwy obumarłych części roślin czy mchów. Te prace najlepiej wykonać grabiami, a w przypadku dużych ogrodów – specjalnymi dmuchawami do liści.

Tak przygotowany ogród doskonale zniesie zimowe mrozy, a jednocześnie będzie zachowany w idealnym stanie, gdy nadejdzie wiosna.

pinit-fg-en-rect-gray-20