Grabienie liści i inne jesienne prace w ogrodzie – jakie narzędzia mogą Ci się przydać?

Kategoria: Blog

łopaty i szpadle

Jesień jest okresem, w którym ogrody wymagają wielu prac i zabiegów przed nadchodzącą zimą. Każdy ogrodnik zmaga się przede wszystkim z opadającymi liśćmi, które w pierwszych chwilach mogą dodawać ogrodowi uroku swoimi kolorami, ale potem utrudniają innym, wciąż jeszcze zielonym, roślinom dostęp do słońca. Ponadto gniją i w ten sposób mogą przyczynić się do rozwoju chorób roślin. Warto więc regularnie usuwać liście.

Mimo że jesień nie jest czasem intensywnego wzrostu chwastów, ciągle trzeba pamiętać o tym, by się ich pozbywać. Ponadto część roślin wysiewana jest właśnie jesienią, więc obowiązki z nimi związane czekają na ogrodników nie tylko wiosną. Nie można zapominać też o nawożeniu i pracach związanych z ochroną roślin przed pierwszymi przymrozkami i zbliżającą się zimą. Jednak, co oczywiste, nie wystarczą do tego tylko chętne do pracy ręce. Potrzebne będą odpowiednie narzędzia.

 

Jakie narzędzia ogrodnicze masz do wyboru?

 

Sklepy ogrodnicze prześcigają się w oferowaniu miłośnikom prac ogrodowych narzędzi ogrodniczych wysokiej jakości. Najlepsze z nich na pewno posłużą Ci przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Co więc możesz wybrać i co jest niezbędne do wykonania jesiennych prac? Oto podstawowe narzędzia:

 

  • łopaty i szpadle – przydadzą się nie tylko do kopania, ale też do usunięcia nadmiernej ilości ziemi czy przeniesienia mniejszej ilości zeschłych liści w inne miejsce;
  • grabie metalowe – klasyczne i proste grabie metalowe przydadzą się przede wszystkim do wyrównania ziemi po jej przekopaniu czy przemieszania jej z nawozem.
  • grabie do liści – mają trójkątny kształt i wykonane są z drutu lub taśmy. Przydadzą się do zgrabienia opadłych liści i uporządkowania trawnika;
  • grabki ogrodnicze – często nazywane są pazurkami i służą do delikatnego przekopywania gleby i jej spulchniania;
  • taczka ogrodnicza – przyda się do przetransportowania większej partii suchych liści w inne miejsce lub do transportu np. ciężkich i nieporęcznych worków z nawozem;
  • motyczka – niezbędna przy pieleniu i okopywaniu gleby. Często posiada też kilka metalowych ząbków (widełek), które przydadzą się przy wielu pracach związanych z pielęgnacją ogrodu;
  • konewka – przydatna do podlewania pojedynczych roślin lub na małej powierzchni, gdy nie korzystamy z węża ogrodowego;
  • łopata do śniegu – zima nie powinna zaskoczyć nikogo, kto poważnie zajmuje się swoim ogrodem. Niejednokrotnie kilkudniowy atak śniegu jesienią potrafi zmusić ogrodnika do sięgnięcia po łopatę i odgarnięcia białego puchu.

 

W jesiennych pracach pomogą też inne przydatne narzędzia, takie jak np. mała łopatka ogrodowa czy nóż do darni. Tym, którzy cenią sobie porządek nie tylko w ogrodzie, ale też wśród narzędzi, na pewno przyda się solidny stojak na narzędzia ogrodnicze. Dzięki niemu nigdy już nie będziesz skazany na poszukiwanie zaginionych grabi czy łopaty. Wszystko będzie na swoim miejscu i w zasięgu ręki. Narzędzia, w które zaopatrzysz się przed okresem jesiennym, przydadzą się także wiosną czy latem. Wśród mnogości oferowanych przez sklepy produktów każdy miłośnik ogrodu na pewno znajdzie to, co ułatwi i uprzyjemni jesienne prace.

 

pinit-fg-en-rect-gray-20