Główne rodzaje taczek — budowlane i ogrodowe

Kategoria: Blog

taczki ogrodowe

Trudno wyobrazić sobie pracę w ogrodzie czy na budowie bez taczki. Myśląc o taczkach, zwykle widzimy przed oczyma mały wózek z jednym kółkiem oraz dwoma uchwytami do unoszenia rękoma. Służą nam do transportu materiałów czy przedmiotów na niewielkie odległości. Okazuje się jednak, że o ile zastosowanie jest dość uniwersalne i powszechnie znane, o tyle wielość rodzajów i parametrów poszczególnych modeli to mniej oczywiste kwestie.

Rodzaje taczek

Rodzaje taczek rozróżniamy ze względu na zastosowanie oraz kilka drobnych niuansów w budowie. Możemy dokonać podstawowego podziału na:

  • taczki budowlane o kanciastej, solidnej i mocnej konstrukcji
  • taczki ogrodowe o lekkiej i poręcznej konstrukcji; modele służące do transportu niewielkich przedmiotów czy materiałów mogą być wykonane z plastiku, do cięższych prac ogrodowych należy użyć taczek metalowych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie taczek?

  • Koła. Taczki mogą być wyposażone w jedno lub dwa koła. W tym przypadku rozróżniamy koła pneumatyczne, które nadają się do prac na nierównym terenie, oraz koła plastikowe — znacznie mniej trwałe, ale za to o wiele tańsze.
  • Materiał. Najmniej trwałe taczki wykonane są z plastiku. Ich zaletą jest jednak niska cena oraz niewielka waga. Sprawdzą się w rękach osób nieco słabszych podczas sezonowych, niezbyt intensywnych prac ogrodowych. Solidne, metalowe taczki (np. wykonane z aluminium, stali malowanej lub ocynkowanej) nadają się do cięższych prac, w tym budowlanych. Są trwałe, wytrzymałe, a odpowiednio zabezpieczone przed korozją będą służyć przez wiele lat.
  • Ładowność i pojemność. Pojemność taczek podawana jest w litrach i zależy od poszczególnych wymiarów: szerokości, wysokości i głębokości skrzyni ładunkowej. Głęboka skrzynia idealnie nadaje się do przewożenia dużych worków i materiałów budowlanych. Ładowność określana jest w kilogramach i informuje o tym, jaki ciężar można umieścić na taczkach. Każdy producent taczek zamieszcza informacje o tych parametrach w biuletynach lub ulotkach informacyjnych produktu.
pinit-fg-en-rect-gray-20